Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Michał Fetler i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego – koncert w Sejnach

26 listopada 2022 @ 19:00 - 20:00

Szanowni Państwo, bardzo serdecznie zapraszamy na koncert nowej muzyki sejneńskiej. 
Michał Fetler napisał zupełnie nową kompozycję na instrumenty Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego pod tytułem „Tańce Sejneńskie”.
To już kolejna dedykacja muzyczna Orkiestrze Klezmerskiej Teatru Sejneńskie, wcześniej komponowali na specyficzny organizm David Krakauer, Kathlyn Tagg, Paweł Szymański, Marcin Masecki, Philip Miller i Jerzy Rogiewicz. 
Będzie można tego doświadczyć i być może nawet zatańczyć już w najbliższą sobotę, 26 listopada w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej o godz. 19. 
Wstęp wolny.
Koncert będzie także transmitowany na żywo online na kanale YouTube.com Pogranicza.
plakat: Wiesław Szumiński.

Michał Fetler to saksofonista basowy, barytonowy i altowy. Samozwańczy kompozytor, proponuje własny język muzyczny, oscylujący gdzieś pomiędzy muzyką elektroniczną, eksperymentalną i regionalną. Wykorzystuje saksofon jako medium uniwersalne i nie-jazzowe. Ponadto fascynuje się estetyką orkiestr dętych – ich brzmieniem i funkcjonalnością. Fetler jest artystą od lat związanym z Poznaniem, twórcą autorskich zespołów Polmuz i Koń oraz orkiestr dętych Prawdziwie Polskie Techno i Fanfara Awantura. Piastuje także stanowisko saksofonisty w słynnej orkiestrze Jazzband Młynarski Masecki.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie. Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia. Dzisiaj sejneńscy muzycy zasilają polską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali „Sejneńską Spółdzielnię Jazzową” zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach. Zespół na stałe współpracuje z wybitnymi artystami, na Orkiestrę z

Sejn komponowali: Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Marcin Masecki, Jerzy Rogiewicz, David Krakauer, Kathleen Tagg, Paweł Szymański, Philip Miller.

Szczegóły

Data:
26 listopada 2022
Godzina:
19:00 - 20:00

Miejsce wydarzenia

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa
Piłsudskiego 37
Sejny, Polska
+ Google Map

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj