Reklama
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Na styku kultur. Pieśni zachodniej Suwalszczyzny – warsztaty i koncert w Suwałkach

22 października 2022 @ 10:00 - 23 października 2022 @ 17:00

Warsztaty i koncert pieśni tradycyjnych Zachodniej Suwalszczyzny to główne punkty spotkań piątej edycji „Na styku kultur”. Tym razem będziemy się uczyć od najstarszych i najbardziej uznanych śpiewaków ludowych powiatu suwalskiego: Eugenii Zaśkiewicz z Przerośli, Stanisławy Czuper z Wysokiego k. Raczek oraz Zespołu Śpiewaczego Znaroku z Przerośli.

 

22-23.10.2022
SOK, ul. Jana Pawła II 5 oraz SOK, ul. T. Noniewicza 71

Wstęp na warsztaty: 50 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
22.10.2022, godz. 10.30-14.00, 15.00-17.00 | 23.10.2022, godz. 11.00-14.00, 15.00-16.30
Sala Prób, ul. Jana Pawła II 5

koncert: wstęp wolny
23.10.2022, godz. 17.00
Kawiarnia Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71

Październikowe warsztaty poprowadzą najstarsi, najbardziej uznani i wielokrotnie nagradzani śpiewacy ludowi Suwalszczyzny: Eugenia Zaśkiewicz z Przerośli, Stanisława Czuper z Wysokiego k. Raczek oraz Zespół Śpiewaczy Znaroku z Przerośli. Wszyscy wystąpią również podczas koncertu finałowego w niedzielę, 23 października. Podczas koncertu zaprezentują się również Franciszek Sewastynowicz z Sejn – zdobywca Baszty podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Zespół Śpiewaczy Wigranie ze Starego Folwarku – zdobywcy III miejsca w kategorii „zespoły śpiewacze” podczas 56 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Damian Balcer z Wiżajn – zdobywca Gram Prix podczas 56 Ogólnopolskiego Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas z SOK – zdobywcy II miejsca w kategorii „zespoły śpiewacze” podczas 56 Ogólnopolskiego Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej.
Zespoły folklorystyczne z terenów wiejskich wszystkich powiatów Suwalszczyzny ukazują słuchaczom uchronione od zapomnienia, różniące się obrzędy, gwary, charakter pieśni, tańce; wyraźnie odmienny jest strój ludowy. Wiele zespołów ze wszystkich powiatów Suwalszczyzny — wielokulturowego regionu — kultywuje własne, bardzo różne tradycje muzyczne, przede wszystkim wokalne. Większość tych zespołów ma pieśni swego repertuaru zarejestrowane przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia, głównie podczas udziału w kolejnych edycjach Ogólnopolskich Festiwali Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Ideą przyświecającą spotkaniom piątej edycji „Na Styku Kultur” jest promocja i upowszechnianie muzycznej wielokulturowości pogranicza. Suwalszczyzna jest krainą zróżnicowaną etnicznie i narodowościowo i choć najliczniejszą grupę narodowościową stanowią Polacy, to niemały wpływ na kulturę regionu mieli licznie zamieszkujący tu Litwini, ludność pochodzenia białoruskiego i ruskiego, a także polscy Żydzi i barwni Cyganie. Warsztaty tradycyjnych pieśni to wyjątkowe spotkanie z historią i kulturą mniejszości, poznanie jej, zrozumienie oraz przyjemność – ta płynąca ze wspólnego śpiewu oraz ta, którą daje świadomość otaczającego nas dziedzictwa kulturowego. Każde spotkanie to warsztaty z Mistrzem, praca pod jego kierunkiem i prezentacja efektów na koncercie finałowym.
Warsztaty odbędą się 22 i 23 października w Sali Prób SOK przy ul. Jana Pawła II 5 (bilety>> https://bit.ly/3S6Eckg), a koncert finałowy odbędzie się 23 października w Kawiarni artystycznej, w SOK przy ul. Noniewicza 71 (wstęp wolny).

Details

Start:
22 października 2022 @ 10:00
End:
23 października 2022 @ 17:00

Venue

Kawiarenka artystyczna SOK
Noniewicza 71
Suwałki, Polska
+ Google Map

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj