Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Niedziela Teatralna: premiera spektaklu „Krajobraz z Tobiaszem” w Suwałkach

4 lutego 2018 @ 17:00 - 19:00

10zł – 15zł
Krajobraz z Tobiaszem

Spektakl inspirowany biblijnym romansem oraz utworami współczesnych poetów. Klimat opowieści o niszczącej sile i inspirującej mocy uczucia podkreślają oryginalna muzyka, choreografia i niecodzienna aranżacja przestrzeni. Na scenie zobaczymy obie grupy Teatru Efemerycznego: aktorów dorosłych i młodzież. Premiera odbędzie się w niedzielę, 4.02.2018, godz. 17:00 w SOK, Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5. Bilety: 15 i 10 (ulgowe).

Historia biblijnego młodego Tobiasza i Sary to jedyny romans w Biblii. To również opowieść o poszukiwaniu miłości, naszych lękach, przeznaczeniu i relacjach rodzinnych. Ojciec bohatera, bogobojny Izraelita, staje się przedmiotem drwin, kiedy podobnie jak biblijny Hiob traci zdrowie i majątek. Upokarza go nawet żona, która, wbrew regułom patriarchalnego społeczeństwa, musi zadbać o utrzymanie rodziny. Wyśmiewana przez otoczenie przelewa na męża swoje lęki i frustracje. Toczy z nim spory o wysłanie jedynaka w niebezpieczną podróż do kuzyna Raguela. Edna, żona Raguela, także cierpi; ich córkę Sarę dotknęło wyjątkowe nieszczęście – straciła siedmiu mężów, każdego w trakcie nocy poślubnej. I młodziutka Sara, i stary Tobiasz, choć niewinni, wydają się podzielać przekonanie rodziny i przyjaciół, że są przeklęci.

Spektakl został zbudowany na zasadzie zderzenia biblijnej historii z losami współczesnych bohaterów i podobieństwa ich problemów. Ich odbiciem jest odwieczna walka demonów i aniołów, ilustrowana tańcem w znakomitej choreografii Mihaila Nikolova. Wpływ aniołów na porządek życia bohaterów i ich losy symbolizuje siłę modlitwy, która ratuje biblijne postaci.

Konfrontacja dwóch światów angażuje nasze emocje i wyobraźnię, pobudza do myślenia. Dostrzegamy, że w gruncie rzeczy los człowieka od wieków jest taki sam, mamy podobne problemy, być może inaczej zadajemy sobie pytania, może bardziej oczekujemy gotowych rozwiązań, ale odpowiedź jest wciąż taka sama – wiara uzdrawia i pozwala na uporządkowanie życia zgodnie z wolą Bożą. To jest właśnie ten klucz do szczęścia, którego usilnie poszukujemy.mówi o przesłaniu spektaklu reżyser spektaklu, Jolanta Hinc-Mackiewicz.

Odpowiedzią współczesnego świata są wykorzystane w spektaklu wiersze Sergiusza Jesienina, Ewy Lipskiej, Anny Świrszczyńskiej, Haliny Poświatowskiej, Andrzeja Bursy, Rafała Wojaczka, ks. Jana Twardowskiego i suwalczanina ks. Jana Zielińskiego.

Szczegóły

Data:
4 lutego 2018
Godzina:
17:00 - 19:00
Koszt:
10zł – 15zł

Miejsce wydarzenia

Suwalski Ośrodek Kultury
ul. Papieża Jana Pawła II 5
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: