Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Noc muzeów 2017 w Archiwum Państwowym w Suwałkach: „Przeszłość odległa i bliska w archiwalnej fotografii”

20 maja 2017 @ 18:00 - 23:00

Darmowy

W „Noc muzeów” Archiwum Państwowe w Suwałkach zaprezentuje fragmenty posiadanych zbiorów fotograficznych, pochodzących z bogatych spuścizn fotograficznych Tadeusza Smagacza i Romana Łysionka, fotografów z Suwałk, a także z wybranych zespołów archiwalnych, wytworzonych przez różne nieistniejące już instytucje kultury, organizacje społeczne i polityczne, urzędy i podmioty gospodarcze.

Archiwalia zostaną zaprezentowane w formie wystawy wybranych odbitek fotograficznych zachowanych luzem oraz w albumach i kronikach. Kopie elektroniczne negatywów ze spuścizn fotograficznych T. Smagacza i R. Łysionka będą przedstawione w prezentacji multimedialnej.

Fotografie, które zaprezentujemy, pochodzą głównie z II połowy XX wieku, a także z początku wieku XXI i dotyczą całej gamy różnych, ważnych i mniej ważnych wydarzeń i sytuacji, obiektów i ludzi. Niektóre fotografie zostały wykonane za granicą (np. we Francji i Rumunii). Będzie można przypomnieć minioną rzeczywistość Suwałk, Suwalszczyzny, byłego województwa suwalskiego, codzienność lat osiemdziesiątych XX w., czas przemian i konfliktów l. 1980-1981 i 1989-1990, wydarzenia wyjątkowe (np. podawanie w maju 1986 roku w Suwałkach dzieciom płynu Lugola po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu, sceny z obchodów w 1971 r. 250. rocznicy otrzymania praw miejskich przez Suwałki), wydarzenia polityczne i religijne (np. uroczystości w Sejnach w 1975 r. z udziałem kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły), ludzi znanych i mniej znanych (twórców i artystów, polityków, działaczy, urzędników wojewódzkich i miejskich, kapłanów).

By wzbogacić wieczór, dodatkowo przypomnimy bardzo ciekawą wystawę (była prezentowana w 2011 r.) pt. „Suwalczanin na królewskim dworze Ludwik Szaciński 1844-1894”, przygotowaną przed laty przez Archiwum Państwowe w Krakowie (obecnie Archiwum Narodowe w Krakowie). Jest ona poświęcona postaci i twórczości urodzonego w Suwałkach uczestnika Powstania Styczniowego, który trafił do Norwegii i został tam wybitnym fotografem z tytułem Fotografa Królewskiego.

Wymienione wystawy i prezentację będzie można obejrzeć 20 maja 2017 r. w Archiwum Państwowym w Suwałkach przy ulicy T. Kościuszki 69 w godzinach od 18.00 do 23.00.

Szczegóły

Data:
20 maja 2017
Czas:
18:00 - 23:00
Koszt:
Darmowy

Miejsce

Archiwum Państwowe
Kościuszki 69
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: