Reklama
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Wspomnienia o prof. M. Pokropku – spotkanie w Suwałkach

9 lutego 2023 @ 18:00 - 19:00

Free

9 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. W związku z tym, w Suwalskim Ośrodku Kultury wspominać będziemy  profesora Mariana Pokropka – wielkiego miłośnika i znawcę kultury tradycyjnej Suwalszczyzny, wielkiego przyjaciela naszego regionu.

9.02.2023, godz. 18.00
Kawiarnia Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71, wstęp wolny

Wiele zawodów, jak i dyscyplin naukowych ma swoje święta. 9 lutego w całej Polsce obchodzone jest święto etnografów, etnologów i antropologów kultury. W tym roku, niecały miesiąc przed Dniem Etnografii odszedł  jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tej ciekawej nauki – prof. dr hab. Marian Pokropek. Wykładowca, Autorytet i Mentor pokoleń polskich etnografów. Badacz, wielki znawca i miłośnik kultury tradycyjnej Suwalszczyzny. Dlatego w tym roku obchody etnograficznego święta chcemy poświęcić pamięci Profesora. Zamiast pompatycznej “akademii ku czci” (których bohater wieczoru, człowiek wielkiej skromności i taktu, nie lubił), w formie kameralnego wieczoru wspominkowego przywołamy postać Profesora w ciepłych, czasem zabawnych, a czasem sentymentalnych, swojskich wspomnieniach tych, którzy znali go osobiście: z uczelni, z badań terenowych i odwiedzin w regionie, ze współpracy przy publikacjach.

Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcieliby uczcić Ogólnopolski Dzień Etnografii oraz pamięć Profesora Pokropka, tych, którzy chcieliby wspólnie z nami powspominać lub dowiedzieć się czegoś nowego o tej wyjątkowej i zasłużonej dla polskiej nauki, jak i dla naszego regionu, postaci, a może i o samej etnografii jako takiej.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Zielińska-John, etnograf SOK, która miała przywilej być studentką Profesora, a oprócz niej swoimi wspomnieniami podzielą się zaproszeni goście.

Marian Pokropek (ur. 7 września 1932 r.) – etnograf polski, profesor dr hab., pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, założyciel Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach.
Był wielokrotnie nagradzany w dziedzinie kultury:
Złoty Krzyż Zasługi 1977
Medal Komisji Edukacji Narodowej 1998
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski 2003
Zasłużony Działacz Kultury (dwukrotnie)
Medal im. Oskara Kolberga
Medal im. A. Chętnika
Medal im. Ks. K. Kluka
Nagroda CLIO Wydziału Historycznego UW (dwukrotnie: 1996, 1997)
Nagrody JM Rektora UW
Nagrody naukowe MEN (trzykrotnie)
Nagroda Sekretarza naukowego PAN
Nagroda Wydawców

Details

Date:
9 lutego 2023
Time:
18:00 - 19:00
Cost:
Free

Venue

Kawiarenka artystyczna SOK
Noniewicza 71
Suwałki, Polska
+ Google Map

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj