Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Pokaz filmu „The Florida Project” w cyklu DKF Kinochłon w Augustowie. Gość Łukasz Maciejewski

5 lutego 2018 @ 18:00 - 21:30

The Florida Project

Film za filmem, dzień za dniem. Filmy coraz lepsze, a dni coraz dłuższe. Ten, który tym razem proponujemy będzie wyprawą do Ameryki. Ameryki trochę innej. Pokazanej nam w pewien sposób oczami dziecka. Jest Floryda, jest wesołe miasteczko, dużo koloru. Są lody. Ale nie jest to film o słodyczach i słodki jak mógłby się wydawać. Ale na pewno, koniecznie trzeba go zobaczyć.

Naszym gościem będzie Łukasz Maciejewski. Do tej pory nasz kontakt z Łukaszem był tylko telefoniczny. Przez jakiś czas ze względu na wypełniony po brzegi kartek kalendarz Łukasza, jego przyjazd nie był możliwy. Aż wreszcie, któregoś pięknego dnia, okazało się, że jest luka w zapiskach i chęci, by odwiedzić Kinochłona. Oto kilka słów o naszym gościu i filmie, który będziemy mieli szczęście zobaczyć.

Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.
Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych („AICT”) oraz Federacji Krytyków Filmowych („Fipresci”).
Dyrektor programowy festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim.
Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Juror, moderator i organizator kilkuset festiwali filmowych.
Pomysłodawca i organizator autorskich cykli: „Kino za Rogiem” i „Aktorki na Bielanach” (Warszawa), „Big Film w Big Book” (Warszawa), „Magiel filmowy” (Wrocław), „Goście Łukasza Maciejewskiego” (Tarnów), „Kino Huta” (Kraków), „Przywrócone arcydzieła” (Kraków), moderator „Kina Konesera” w Koninie oraz licznych cykli tematycznych w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.
Ambasador akcji „Kultura Dostępna w kinach”, ekspert stacji „HBO” i „Cinemax”.
Autor wielu książek (m.in. „Przygoda myśli”, „Wszystko jest lekko dziwne”, „Flirtując z życiem”, „Aktorki. Spotkania”, „Aktorki. Portrety”), stały współpracownik kilkunastu czasopism, recenzent i felietonista Onetu i łódzkiego „Kalejdoskopu”, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura, autor cyklu „Z fotela Łukasza Maciejewskiego” (portal Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych).
Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki „Uskrzydlony”, „Dziennikarskiej Weny” oraz „Złotej Róży” za „nową jakość w krytyce filmowej”, czterokrotnie nominowany do tytułu „Człowieka Roku Małopolski”.
W 2017 roku opublikował tom „Aktorki. Odkrycia” oraz polsko-angielski album „Lupa / Maciejewski. Koniec świata wartości”. Obie książki zyskały status bestsellera.

„The Florida Project” świetnie gra bowiem z konwencją filmu dla dzieci, z tymi wszystkimi kinowymi wyprawami do magicznych krain i wizjami świata oglądanego przez różowe okulary, z poetyką pastelowych barw i spuszczonej ze smyczy wyobraźni. W jednej ze scen mamy nawet tęczę, ale – co znamienne – to tęcza jak najbardziej prawdziwa. Baker podąża ze swoją kamerą za grupą dzieciaków mieszkających w motelowym kompleksie na obrzeżach Disneylandu. Jesteśmy na zapleczu wspaniałego świata: stojący nieopodal park rozrywki to wielki nieobecny opisanej w filmie przestrzeni, ale w okolicy i tak czuć już landrynkową atmosferę lunaparku. Ironiczne: sąsiedztwu, w którym wychowują się mali bohaterowie, bliżej do slumsów, ale zamiast mrocznych zaułków zewsząd otaczają ich różowe ściany, gigantyczne głowy czarodziejów i wielkie pomarańcze. Dość powiedzieć, że motel, w którym mieszka ze swoją matką mała Moonee, nazywa się Magic Castle.

fragment recenzji Łukasza Maciejewskiego
dla portalu filmweb.pl

Szczegóły

Data:
5 lutego 2018
Godzina:
18:00 - 21:30

Miejsce wydarzenia

Kino ISKRA
ul. 3 Maja
Augustów, Polska
+ Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: