Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Quo vadis” F. Nowowiejskiego – koncert na rozpoczęcie sezonu w OiFP w Białymstoku

23 września 2016 @ 19:00 - 21:00

Zapraszamy na uroczystą inaugurację 62. sezonu artystycznego 2016/2017 w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W najbliższy piątek 23 września Chór i Orkiestra OiFP zaprezentują dzieło patrona roku 2016, Feliksa Nowowiejskiego: monumentalne oratorium „Quo vadis” op. 13 na sopran, baryton, bas, chór mieszany, orkiestrę symfoniczną oraz organy.

Nagrania tego oratorium dokonał Chór OiFP wraz z muzykami Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego w czerwcu tego roku. Partie solowe zaśpiewają Olga Rusin – sopran, Robert Gierlach – baryton oraz Wojciech Gierlach – bas. Koncert poprowadzi Paweł Kotla.

Oratorium „Quo vadis” jest uznawane za najsłynniejsze dzieło Nowowiejskiego. Inspiracją do jego powstania była powieść Henryka Sienkiewicza. Utwór Feliksa Nowowiejskiego spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności na całym świecie – w okresie międzywojennym prezentowany był ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk.

Utwór jest pięcioczęściową kantatą na sopran, baryton i bas, chór mieszany, organy i orkiestrę symfoniczną. Jego styl nawiązuje do gatunku grand opera Meyerbeera oraz wskazuje na pokrewieństwo ze stylem oratoryjnym Haendla, zwłaszcza w partiach chóralnych. Feliks Nowowiejski skomponował dzieło w 1903 roku. Jego premiera odbyła się w 1907 roku w Usti nad Łabą i spotkała się z uznaniem wśród słuchaczy. Mimo to kompozytor nie był zadowolony z jego kształtu i dokonał w nim korekt. W ostatecznej wersji oratorium zabrzmiało w 1909 roku w Amsterdamie. W przerwie koncertu królowa Wilhelmina uhonorowała Nowowiejskiego pierścieniem i wieńcem ze wstęgami w barwach narodowych Holandii.

Koncert oratoryjny | INAUGURACJA 62. SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2016/2017, 23 września | piątek, godz. 19.00 | Sala koncertowa, ul. Podleśna 2.

Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Paweł Kotla – dyrygent
Olga Rusin – sopran
Robert Gierlach – baryton
Wojciech Gierlach – bas
Violetta Bielecka – przygotowanie chóru

Program:
F. Nowowiejski – „Quo Vadis” op. 13, oratorium na sopran, baryton, bas, chór mieszany, orkiestrę symfoniczną i organy

Szczegóły

Data:
23 września 2016
Czas:
19:00 - 21:00
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce

Sala koncertowa
ul. Podleśna 2
Białystok, Polska
+ Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: