Reklama
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Rozgrzewka: 3. Festiwal Filmowy Wajda na Nowo w Suwałkach

7 czerwca 2023 @ 19:00 - 21:00

Free

Zapraszamy na rozgrzewkę filmową zapowiadającą trzecią edycję Festiwalu Filmowego WAJDA NA NOWO. Przed nami spotkanie z lokalną kinematografią. W ciągu dnia zapraszamy uczniów szkół średnich do Suwalskiego Ośrodka Kultury na projekcje filmowe oraz spotkania z uznanymi twórcami filmowymi związanymi z województwem podlaskim. Na wieczorne spotkanie z filmem przeniesiemy się na bulwary nad Czarną Hańczą, gdzie na plenerową projekcję zapraszamy wszystkich mieszkańców Suwałk. Na ekranie zobaczymy film „Wnyki”. Film w reżyserii Jerzego Hoffmana w zamyśle miał nawiązywać do filmu „Znachor”, który kręcony był w Bielsku i okolicach. W pierwszej wersji film miał nawet nosić tytuł „Znachor 2”.

Podczas konferencji prasowej, która odbędzie się w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ul. Jana Pawła II 5 (Sala Prób) o godz. 12.30 poznamy program tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego WAJDA NA NOWO.

PREZENTACJA KINEMATOGRAFII NASZEGO REGIONU
(PROGRAM SKIEROWANY DO UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH)
SALA KAMERALNA SOK, UL. JANA PAWŁA II 5

zgłoszenia: projekty@soksuwalki.eu

godz. 10.00-12.00
Warsztaty opowiadania z Krzysztofem Szubzdą, autorem scenariuszy, dziennikarzem, zawodowym opowiadaczem

Na pytanie zadane przez Olgę Tokarczuk: „Czy można opowiedzieć ból głowy albo lęk, który zakleszcza serce tuż przed zaśnięciem, albo uczucie nieskończonej samotności, gdy patrzy się na księżyc?” postara się odpowiedzieć znany podlaski twórca. Będzie to dobry wstęp do poszukiwań inspiracji oraz doskonalenia warsztatu konstruowania fabuł, które mogą w przyszłości okazać się podstawą najlepszych scenariuszy filmowych.

godz12.00-14.00
Lata 90-te

Nowa fala lokalnej kinematografii to z całą pewnością szalone lata 90-te, to właśnie wtedy rozbłysła gwiazda Piotra Krzywca, który porwał się na odważne realizację w postaci filmu political-fiction Czerwona Rewolucja, thriller Oko Boga czy apokaliptyczna komedia Rok 2384. Mniej więcej w tym samym czasie debiutowali też inny offowi filmowcy Wojtek Koronkiewicza, Kobas Laksa, Cezariusz Andrejczuk, Jurek Zińczuk i Mirka Puciłowskiego, więc znów mamy o czym opowiadać.

godz. 12.00 – 12.30
Fenomen Hollywood Białystok – wprowadzenie Wojtka Koronkiewicza

12.30-14.00
Prezentacja filmu z epoki: „Oko Boga”

LOKALNA KINEMATOGRAFIA – DZIŚ I JUTRO

godz. 14.00-14.30
Spotkanie ze współczesnym twórcą z województwa podlaskiego, Bartkiem Tryzną
 – wielokrotnie nagradzanym na festiwalach filmowych.

godz. 14.30-15.00
Prezentacja etiud nakręconych podczas zimowej edycji Bardzo Dzikich Warsztatów Filmowych oraz innych filmów krótkometrażowych.


SPOTKANIE Z FILMEM SKIEROWANE DO MIESZKAŃCÓW SUWAŁK (UL. ANDRZEJA WAJDY 3, BULWARY NAD CZARNĄ HAŃCZĄ)

godz. 19:00 – 19:30
spotkanie z twórcami filmu „Wnyki”

godz19.30-20.30
projekcja filmu „Wnyki”

making-of filmu

godz. 20.30-21.00
panel dyskusyjny o przyszłości lokalnej kinematografii z zaproszonymi gośćmi

WNYKI: scenariusz Mirosław Miniszewski, reżyseria Szymon Nowak, pomysłodawcy projektu – Marek Włodzimirow, Mateusz Sacharzewski i Tomasz Sulima, muzyka i dźwięk – Michał Jacaszek, scenografia – Krzysztof Piotrowski.

Na ekranie występują znani oraz dopiero debiutujący aktorzy a obok nich kilkuset statystów – mieszkańców Bielska Podlaskiego i okolic.

Akcja filmu kręcona była w Bielsku Podlaskim (w budynku domu kultury, w sklepie gdzie nagrywane były sceny do „Znachora”, w restauracji, szpitalu), w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, w gospodarstwie w okolicach Osmoli , w lasach w okolicach Kleszczel i wielu innych miejscach, które mieszkańcy bez trudu rozpoznają oglądając losy rodziny Czyńskich, Pawlickich i Prokopów.

WIĘCEJ O FILMIE >>


Organizatorami Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo są Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy z firmą Kreacja Pro Andrzej Pągowski i partnerstwie z Fundacją Rozwoju Podlaskiej Kinematografii Bardzo Dziki Wschód

Sponsorzy: ASPI – producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Suwałk

Partner strategiczny: Województwo Podlaskie

Details

Date:
7 czerwca 2023
Time:
19:00 - 21:00
Cost:
Free

Venue

Galeria Sztuki Stara Łaźnia
Bulwary nad Czarną Hańczą
Suwałki, Poland
+ Google Map

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj