Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Sąsiedzi, których nie ma – spektakl w Białej Synagodze w Sejnach

19 czerwca 2018 @ 13:00 - 14:00

Darmowy

Serdecznie zapraszamy na spektakl „Sąsiedzi, których nie ma – opowieści mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach” – we wtorek 19 czerwca, o godzinie 13.00, w Białej Synagodze.

„Sąsiedzi, których nie ma” to spektakl dzieci i młodzieży z Białowieży, który przywołuje pamięć zapomnianej w Białowieży społeczności żydowskiej mieszkającej tu przed wojną dom w dom z rodzinami białoruskimi i polskimi, prawosławnymi i katolickimi. Dom w dom, a czasem w tym samym domu, jak fryzjer Abraham Kreszyn, który „postępowy był, jak świniobicie to do ojca na świeżynkę przychodził”, czy jak mała Roszelka Góra, której ojciec, rzeźnik kupił plac od babci pana Szpakowicza i tam zbudował swój piętrowy drewniany dom i sklep.

W czasie spektaklu oglądamy jak na starych fotografiach kolejne sceny – a to gwarny targ, gdzie wspólnie sprzedają chłopi jajka i warzywa, a Żydzi bułki i chałę, a to elegancki sklep Samuela Alkona, gdzie materiał na mundury kupowała cała służba leśna, a to znowu szkołę powszechną, w której „dzieci razem się uczyły, nie było podziału”. Wszystkie opowiadane przez młodzież historie, o wielkiej miłości Tabacznika i córki Nachmana, o przyjaźni małego Sławka z żydowską dziewczynką, która, choć dziewczynka nie żyje, sięga aż do dzisiaj, o tym, jak wyglądała synagoga to opowieści przechowane w pamięci najstarszych mieszkańców dzisiejszej Białowieży, znalezione, nagrane i zapisane przez Katarzynę Winiarską, animatorkę Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia, która od trzech lat bada historię Żydów w Białowieży. Po stworzeniu Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży www.jewish-bialowieza.pl, i szeregu działań warsztatowych z dziećmi, spektakl jest kolejnym etapem przywracania Białowieży zapomnianego kawałka jej historii.

Scenariusz z wybranych fragmentów opowieści ułożyła aktorka i reżyserka Joanna Troc, która również wyreżyserowała cały spektakl, który miał premierę 1 maja 2017 w Teatrze w Teremiskach, a potem pokazywany był w Białowieży, Białymstoku, Orli i Warszawie. Odwiedzając kolejne miejsca, ale i wracając co i raz na scenę białowieską, mamy nadzieję, czyni sąsiadów, których już nie ma, choć na chwilę obecnymi.

„Sąsiedzi, których nie ma” – opowieści mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach
Adaptacja, inscenizacja i reżyseria: Joanna Troc
Pomysł, zebranie i opracowanie opowieści: Katarzyna Winiarska
Aranżacja muzyczna: Ewa Kot
Przygotowanie wokalne: Elżbieta Rojek
Pracownia scenograficzna i światła – Paweł Winiarski

Występują: Kornelia Czeremczuk, Maks Czeremczuk, Marta Czurak, Ewa Kot, Amelia Kowalczyk, Maria Marczuk, Jan Sobociński, Oliwia Szpakowicz, Maria Tarasiuk, Hanna Winiarska, Szymon Winiarski, Maria Wołosik.

Szczegóły

Data:
19 czerwca 2018
Czas:
13:00 - 14:00
Koszt:
Darmowy

Miejsce

Biała Synagoga
Sejny, Polska + Google Map

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: