Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Sól ziemi. Obywatele 1918 – widowisko w Białej Synagodze w Sejnach

Luty 26 @ 17:30 - 19:00

Darmowy

Widowisko rozpocznie nowy cykl w Pograniczu zatytułowany Księga Teatru – będą to prezentacje ciekawych zjawisk w teatrze: spektakle, monodramy, performance.

Biała Synagoga w Sejnach
wtorek 26 lutego 2019
godzina 17.30
wstęp wolny
Zapraszamy!

Osią opowieści snutej przez Małgorzatę Litwinowicz oraz Jolantę Kossakowską jest zaczerpnięta z „Soli ziemi” Józefa Wittlina historia Piotra Niewiadomskiego, Hucuła, który stał się żołnierzem I wojny światowej. Autorki włączyły w nią – na zasadzie konstrukcji szkatułkowej – kilka mniejszych opowieści, w centrum których jest „chłopskie ciało w podróży”: wywożone na wojnę, zmagające się z pieszą i kolejową trasą do Bremy czy Hamburga, ściśnięte między pokładami w morskiej podróży do Stanów Zjednoczonych, wiezione do Brazylii, uciekające przed frontem na wschód w roku 1915. Wykorzystano fragmenty listów polskich migrantów do USA i Brazylii, fragmenty książek Martina Pollacka „Cesarz Ameryki” oraz Anety Prymaki „Zapomniani uchodźcy. Bieżeństwo 1915” wydanych nakładem Wydawnictwa Czarne i fragmenty pamiętników chłopskich wydanych przez Instytut Gospodarstwa Społecznego w latach 30. – i wszędzie tam autorki poszukują odpowiedzi na pytanie, jak zwykły człowiek może prowadzić życie, gdy ciągle w paradę wchodzi mu wielka historia i jej wielka maszyneria.
Scenariusz spektaklu został opracowany w porozumieniu z p. Elżbietą Wittlin-Lipton oraz Wydawnictwem „Czarne“.

Sól ziemi. Obywatele 1918
widowisko narracyjne
Biała Synagoga w Sejnach
26 lutego 2019
godzina 17.30
wstęp wolny

Wykonawczynie:

Małgorzata Litwinowicz: opowiadaczka, naukowczyni, animatorka kultury
Kuratorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie, organizowanego przez Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.” od 2006 roku. Jako opowiadaczka występowała na międzynarodowych festiwalach w Szkocji, Turcji. Niemczech i Francji i Włoszech.
W 2005 uzyskała stopień doktora na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczy historii kultury polskiej XIX wieku, prowadzi warsztaty dla studentów, animatorów kultury i osób związanych z edukacją kulturalną. Autorka publikacji naukowych i popularyzatorskich.
www.opowiadam.org

Jolanta Kossakowska: wokalistka grająca na instrumentach smyczkowych (fidel, skrzypce, gęśle). Frontmenka zespołu Mosaik, łączącego polską muzykę tradycyjną z Orientem. Tworzyła i wykonywała muzykę z femi-folk-punkową grupą Pochwalone. Brała udział w nagrodzonym Paszportem Polityki projekcie R.U.T.A. i nagrała z nim 2 albumy. Na zaproszenie kompozytora Johna Psathasa uczestniczyła w wykonaniach jego monumentalnego utworu No Man’s Land w Nowej Zelandii.
Jest laureatką Złotych Gęśli, nagrody specjalnej Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. Autorka muzyki teatralnej, filmowej i piosenek.
www.jolakossa.wordpress.com/jolanta-kossakowska/

W 2018 roku widowisko było prezentowane w:
• Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie (przy okazji finisażu wystawy „Przyszłość będzie inna“)
• Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Opowiadacze świata“ (Teatr NN/Ośrodek Brama Grodzka, Lublin)
• Festiwal Trzech Kultur we Włodawie
• Legionowo – Powiatowa Instytucja Kultury – pokaz dla liceów z regionu
• Austriackie Forum Kultury w Warszawie (pokaz organizowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej UW oraz Instytutem Historycznym UW)
• Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie (organizator: Stowarzyszenie Grupa Studnia O.).

Szczegóły

Data:
Luty 26
Czas:
17:30 - 19:00
Koszt:
Darmowy

Miejsce

Biała Synagoga
Sejny, Polska + Google Map

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: