Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spektakl „Retusz” w Suwałkach

5 grudnia 2021 @ 16:00 - 17:00

Bezpłatnie

Spektakl jest wspólną realizacją aktorów teatrów Hybrydowego i Wehikuł czasu ze Stowarzyszenia Twórczych Seniorów „Rozłogi”. Przedstawienie przenosi widza do przedwojennych Suwałk, nawiązując do autentycznej historii, która wydarzyła się w naszym mieście. Autorem scenariusza jest dr Maciej Ambrosiewicz, a reżyserką spektaklu Mirosława Krymska z SOK. 5.12.2021, godz. 16.00, Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71, wstęp wolny.

Do września 1939 roku Suwałki były miastem, w którym przenikały się różne narodowości i religie, a społeczność żydowska była jego ważną częścią. Do takich właśnie Suwałk przenosi widzów „Retusz”. Akcja spektaklu odwołuje się do rzeczywistych wydarzeń, które wydarzyły się w Suwałkach. Pojawiają się w niej postaci, które można utożsamiać z ludźmi, którzy mieszkali wtedy w mieście.

W lipcu 1936 roku miało miejsce zniszczenie kilku sklepów i zakładów należących do suwalczan pochodzenia żydowskiego przez grupę polskich chuliganów. Wydarzenie to zostało bardzo różnie opisane w zależności od tego, czy autorami opisu byli Żydzi, czy Polacy. W opowieściach żydowskich świadków zostało określone jako pogrom. Określenie o mocnym ciężarze gatunkowym i nieadekwatnym w stosunku do tego, co stało się tego dnia w Suwałkach. Spektakl jest próbą pokazania różnych postaw w obliczu historycznego wydarzenia, które zaciążyło na wspólnej historii polskich i żydowskich mieszkańców Suwałk i było zapowiedzią tego, co za sprawą hitlerowskich Niemiec stało się z suwalskimi Żydami po roku 1939.

Warto wspomnieć, że w 2018 roku aktorzy obu teatrów zrealizowali podobny spektakl w reżyserii Joanny Łupinowicz pt. „Okruchy dnia”, na kanwie historii związanych z książką Macieja Ambrosiewicza “Sztetl z długą ulicą”. Nie będzie to jednak ta sama wersja – jak zaznacza Mirosława Krymska, reżyserka przedstawienia, „Retusz” został oparty o rozbudowany scenariusz dra Macieja Ambrosiewicza, nowe sceny i nowe postaci, a choć pokazuje to samo miejsce i tych samych bohaterów, to w inny, „wyretuszowany” sposób.

Premiera spektaklu odbyła się 5 listopada.

Szczegóły

Data:
5 grudnia 2021
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie

Miejsce wydarzenia

SOK, Noniewicza
ul. Noniewicza 71
Suwałki, Polska
+ Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: