Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spektakl „Retusz” w Suwałkach

24 marca @ 19:00 - 25 marca @ 19:00

10zł

Spektakl jest wspólną realizacją aktorów teatrów Hybrydowego z SOK i Wehikuł czasu ze Stowarzyszenia Twórczych Seniorów „Rozłogi”. Przedstawienie przenosi widza do przedwojennych Suwałk, nawiązując do autentycznej historii, która wydarzyła się w naszym mieście. Autorem scenariusza jest dr Maciej Ambrosiewicz, a reżyserką spektaklu Mirosława Krymska z SOK.

Spektakle zostaną zaprezentowane w dniach: 24-25.03.2022, godz. 19.00 w SOK (Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5). Bilety 10 zł (z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%).

Do września 1939 roku Suwałki były miastem, w którym przenikały się różne narodowości i religie, a społeczność żydowska była jego ważną częścią. Do takich właśnie Suwałk przenosi widzów „Retusz”. Akcja spektaklu odwołuje się do rzeczywistych wydarzeń, które wydarzyły się w Suwałkach. Pojawiają się w niej postaci, które można utożsamiać z ludźmi, którzy mieszkali wtedy w mieście.

W lipcu 1936 roku miało miejsce zniszczenie kilku sklepów i zakładów należących do suwalczan pochodzenia żydowskiego przez grupę polskich chuliganów. Wydarzenie to zostało bardzo różnie opisane w zależności od tego, czy autorami opisu byli Żydzi, czy Polacy. W opowieściach żydowskich świadków zostało określone jako pogrom. Określenie o mocnym ciężarze gatunkowym i nieadekwatnym w stosunku do tego, co stało się tego dnia w Suwałkach. Spektakl jest próbą pokazania różnych postaw w obliczu historycznego wydarzenia, które zaciążyło na wspólnej historii polskich i żydowskich mieszkańców Suwałk i było zapowiedzią tego, co za sprawą hitlerowskich Niemiec stało się z suwalskimi Żydami po roku 1939.

Warto wspomnieć, że w 2018 roku aktorzy obu teatrów zrealizowali podobny spektakl w reżyserii Joanny Łupinowicz pt. „Okruchy dnia”, na kanwie historii związanych z książką Macieja Ambrosiewicza “Sztetl z długą ulicą”. Nie będzie to jednak ta sama wersja – jak zaznacza Mirosława Krymska, reżyserka przedstawienia, „Retusz” został oparty o rozbudowany scenariusz dra Macieja Ambrosiewicza, nowe sceny i nowe postaci, a choć pokazuje to samo miejsce i tych samych bohaterów, to w inny, „wyretuszowany” sposób.

 OBSADA

Teatr Hybrydowy:
Chana Piwowarska – Mirosława Krymska
Lea Piwowarska – Julia Fałtynowicz
Ryfka – Agnieszka Winnik-Pomichter
Fajge Szapiro – Dorota Skłodowska
Pani Kierszkowska – Izabela Giczewska
Dr Mamert Niciuński – Wojciech Fałtynowicz
Mężczyzna – Jakub Rusanowski
Chaja Goldbaum vel Hana Johanson – Małgorzata Makowska
Plutonowy – Krzysztof Rudowicz
Starszy szeregowy – Konrad Bydelski

Teatr Wehikuł czasu:
Miriam Lipkin – Janina Januszko
Icek Filkelsztajn – Bogdan Byczkowski

Premiera spektaklu odbyła się 5 listopada. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć TUTAJ >>

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Twórczych Seniorów ROZŁOGI we współpracy z Suwalskim Ośrodkiem Kultury oraz przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Suwałki.

Szczegóły

Początek:
24 marca @ 19:00
Koniec:
25 marca @ 19:00
Koszt:
10zł

Miejsce wydarzenia

Suwalski Ośrodek Kultury
ul. Papieża Jana Pawła II 5
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: