Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spektakl „Retusz” w Suwałkach – wydarzenie połączone z koncertem

6 listopada @ 11:00 - 13:00

Do września 1939 roku Suwałki były miastem, w którym przenikały się różne narodowości i religie, a społeczność żydowska była jego ważną częścią. Do takiego właśnie miasta przenosi widzów „Retusz”. Akcja spektaklu odwołuje się do rzeczywistych wydarzeń, które wydarzyły się w Suwałkach przed wojną. Na scenie – aktorzy Teatru Hybrydowego z SOK i Teatru Wehikuł czasu ze Stowarzyszenia Twórczych Seniorów Rozłogi.

W lipcu 1936 roku miało miejsce zniszczenie kilku sklepów i zakładów należących do suwalczan pochodzenia żydowskiego przez grupę polskich chuliganów. Wydarzenie to zostało bardzo różnie opisane w zależności od tego, czy autorami opisu byli Żydzi, czy Polacy. W opowieściach żydowskich świadków zostało określone jako pogrom. Określenie o mocnym ciężarze gatunkowym i nieadekwatnym w stosunku do tego, co stało się tego dnia w Suwałkach. Spektakl jest próbą pokazania różnych postaw w obliczu historycznego wydarzenia, które zaciążyło na wspólnej historii polskich i żydowskich mieszkańców Suwałk i było zapowiedzią tego, co za sprawą hitlerowskich Niemiec stało się z suwalskimi Żydami po roku 1939.

Warto wspomnieć, że w 2018 roku aktorzy obu teatrów zrealizowali podobny spektakl w reżyserii Joanny Łupinowicz pt. „Okruchy dnia”, na kanwie historii związanych z książką Macieja Ambrosiewicza „Sztetl z długą ulicą”. Nie będzie to jednak ta sama wersja – jak zaznacza Mirosława Krymska, reżyserka przedstawienia, „Retusz” został oparty o rozbudowany scenariusz dra Macieja Ambrosiewicza, nowe sceny i nowe postaci, a choć pokazuje to samo miejsce i tych samych bohaterów, to w inny, „wyretuszowany” sposób.

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek, 5 listopada o godz. 18.00, a spektakl będzie można zobaczyć ponownie 6 i 30 listopada. Sobotniej (6.11) prezentacji przedstawienia towarzyszą dodatkowe wydarzenia – koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Danuty Zaworskiej-Jurkowskiej, Ireny Aleksandrow i Anny Szafranowskiej, wystawa fotografii przedwojennych suwalskich Żydów oraz prelekcja kuratora wystawy dra Macieja Ambrosiewicza. Szczegóły na stronie internetowej Suwalskiego Ośrodka Kultury. Koncert zostanie powtórzony 28 listopada w kawiarni artystycznej SOK przy ul. Noniewicza 71.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest nieodpłatny, jednak na spektakle i koncert odbywające się w Sali Kameralnej SOK 5 i 6 listopada obowiązują wejściówki dostępne w kasie biletowej SOK. Wydarzenia odbywają się w aktualnym reżimie sanitarnym, liczba miejsc jest ograniczona.

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Twórczych Seniorów ROZŁOGI we współpracy z Suwalskim Ośrodkiem Kultury oraz przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Suwałki.

Szczegóły

Data:
6 listopada
Godzina:
11:00 - 13:00

Miejsce wydarzenia

Suwalski Ośrodek Kultury
ul. Papieża Jana Pawła II 5
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: