Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkanie z autorkami książki „Syberyjskie haiku” w Krasnogrudzie

23 listopada 2022 @ 17:30 - 19:00

Free

23 listopada 2022 o godz. 17.30

Spotkanie z autorkami książki „Syberyjskie haiku” opublikowanej w Wydawnictwie Pogranicze.

Zapraszamy do Kawiarni Literackiej „Piosenka o Porcelanie” w Krasnogrudzie

Pewnego ranka w czerwcu 1941 roku źli żołnierze zrywają z łóżka Algisa oraz jego bliskich i każą im ruszać w drogę. Tak rzesze Litwinów wbrew swojej woli wyjeżdżają na Syberię. Dlaczego ich zesłano? Czym zawinili? Gdzie jest ta Syberia?

W głowie chłopca roi się od pytań. Jego rodzina, by przeżyć na dalekiej i srogiej ziemi, będzie jeść zmarznięte ziemniaki, solić zupę łzami i pokrzepiać serce śpiewem. Nadzieję w rozpaczy przyniesie zesłańcom chór „Jabłuszka”.
Powieść graficzna „Syberyjskie haiku” autorstwa Jurgi Vile i Liny Itagaki ukazuje losy niejednego Algisa. Takie bolesne rodzinne wspomnienia o życiu na zesłaniu nosi w sercu wielu Litwinów. Nieopisane i nienarysowane odchodzą w niepamięć…

JURGA VILĖ
Ukończyła filologię francuską na Uniwersytecie Wileńskim oraz studia z zakresu sztuki filmowej w Paryżu. Pracowała przy produkcji filmów jako asystentka reżysera, była koordynatorem tłumaczeń na festiwalach filmowych, pisała artykuły krytyczne dla różnych wydawnictw kulturalnych. Tłumaczy filmy. Przez pewien czas mieszkała w Hiszpanii. Tam spisała swoją historię rodzinną, która przerodziła się w literacki debiut autorki – „Syberyjskie haiku” (wydany w Wilnie w 2017 roku). Książka otrzymała liczne nagrody, została przetłumaczona na 8 języków, była prezentowana we Francji, Włoszech, w Niemczech, Indiach, Belgii i Szwecji. Na jej motywach grupa teatralna „Stalo teatras” wystawiła w 2019 roku spektakl, a obecnie powstaje film animowany.

LINA ITAGAKI
Ukończyła studia licencjackie na kierunku gospodarka międzynarodowa na uniwersytecie w Tokio. Tam też studiowała język japoński. Później zainteresowała się rysunkiem i ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. „Syberyjskie haiku” to pierwsza książka ilustratorki. Zdobyła za nią wiele nagród i wyróżnień. Obecnie Lina pracuje jako wolny strzelec – tworzy ilustracje do książek dla dzieci i rysuje komiksy w ramach różnych międzynarodowych projektów. Jej prace biorą udział w światowych konkursach i wystawach.

Szczegóły

Data:
23 listopada 2022
Godzina:
17:30 - 19:00
Koszt:
Free

Miejsce wydarzenia

Dwór Miłosza – Kawiarnia Piosenka o porcelanie
Krasnogruda, Polska + Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: