Reklama
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Spotkanie z historią mody: Ubiory średniowieczne na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego – warsztaty w Suwałkach

19 października 2022 @ 16:00 - 19:00

Free

19.10.2022, godz. 16.00-19.00
Kawiarnia artystyczna, ul. Noniewicza 71
wstęp wolny
Suwalszczyzna przez wieki była częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego i dziś jest jednym ze spadkobierców jego dziedzictwa. Podczas październikowego „Spotkania z historią mody” porozmawiamy o ubiorach noszonych na terenie Wielkiego Księstwa w średniowieczu, o średniowiecznej bałtyjskiej (i nie tylko) modzie i jej zabytkach, ze szczególnym uwzględnieniem znalezisk z Kernavė, czyli „Litewskiej Troi”.
Na zajęcia zapraszamy osoby w wieku 15+
Spotkania z Historią Mody to cykl spotkań, otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).
Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. W czasie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce – spróbować swoich sił w wykonaniu damskiego nakrycia głowy. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu.
Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia dziedzictwa Kulturowego SOK.

Details

Date:
19 października 2022
Time:
16:00 - 19:00
Cost:
Free

Venue

Kawiarenka artystyczna SOK
Noniewicza 71
Suwałki, Polska
+ Google Map

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj