Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Sympozjon: Warto zapytać o kulturę: Nowe formy dzieła zbiorowego w kulturze. Współtworzenie, działanie, istnienie.

23 listopada 2012 @ 19:00 - 25 listopada 2012 @ 12:00

Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” oraz Fundacja Pogranicze zapraszają na VIII sympozjon z cyklu „Warto zapytać o kulturę”, który odbędzie się 23-25 listopada 2012 roku w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie pt.: Nowe formy dzieła zbiorowego w kulturze. Współtworzenie, działanie, istnienie.

Pogranicze: Sympozjon „Warto zapytać o kulturę” organizujemy z potrzeby rozmowy i współdziałania w obszarze spraw najważniejszych dla naszego podlaskiego regionu oraz jego najbliższego sąsiedztwa – Polski Wschodniej i jej wschodnich sąsiadów. Myślimy przy tym nie tyle o kulturze samej w sobie, ile o sprawach dla kultury istotnych, a może bardziej jeszcze o udziale kultury w sprawach dla mieszkańców regionu najistotniejszych.

Zapracowani przy realizacji rozmaitych projektów, poszukujący dla nich funduszy i szansy rozwoju, starający się zdążyć na czas z przygotowaniem kolejnego wniosku do programu europejskiego czy regionalnego, coraz bardziej odczuwamy potrzebę debaty i wspólnego z innymi namysłu nad dalekowzroczną strategią budowania i realizacji tych programów, nad scalaniem ich w większe, dopełniające się i wzajem wspierające całości, nad budowaniem autentycznego, a nie tylko formalnego partnerstwa, nad dialogiem twórców kultury z przedstawicielami innych dziedzin życia społecznego. Dlatego integracyjność, wielodyscyplinarność, sieciowość, partnerskość, daleko-wzroczność, całościowość będą motywami przewodnimi debaty, w której wezmą udział, obok twórców kultury, także samorządowcy i nauczyciele, dziennikarze i przedsiębiorcy, politycy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Inspiracją dla zorganizowania otwartego forum dyskusyjnego wokół tematu „współ-tworzenia, -działania, -istnienia” była inicjatywa „Wspóltury”. Zainaugurowana w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku we wrześniu tego roku, dąży do integracji środowisk artystycznych Podlasia i budowania wspólnej platformy działań twórców kultury. Tworząc ją od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że po pierwszych promocyjnych i integracyjnych akcjach i spotkaniach potrzebna nam będzie dłuższa i otwarta również na inne środowiska debata, podczas której będziemy mieli szansę do namysłu nad wspólnymi przedsięwzięciami przygotowywanymi w dłuższej perspektywie. Spełniając to oczekiwanie zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie w dniach 23-25 listopada 2012 roku.

Zagajenie do debaty pt. „W poszukiwaniu nowych form dzieła zbiorowego w kulturze” wygłosi Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. Wśród zaproszonych gości są m.in.: Monika Smoleń (wiceminister MKiDN), Jerzy Pomianowski (wiceminister MSZ), Agnieszka Korytkowska-Mazur (dyrektor Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki, inicjatorka „Wspóltury”), Anatol Wap (dyrektor Departamentu Kultury UM Województwa Podlaskiego), dyrektorzy Instytutów Polskich w Litwie, Białorusi i Ukrainie, przedstawiciele „Wspóltury”, Osi Współpracy Kulturalnej Polski Wschodniej, Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego, Uniwersytetu w Białymstoku, podlaskich instytucji kultury i orgnizacji pozarządowych.

Program Sympozjonu:

23 listopada

godz. 19 .00 – koncert From Thee to Thee / Biała Synagoga w Sejnach

Raphael Rogiński – kompozycja, gitara, Ola Bilińska – śpiew, Dominika Korzeniecka – perkusja, kieliszki, Mateusz Bartosiewicz – perkusja, Patryk Masłowski – puzon wentylowy, kieliszki, Piotr Janiec – tuba, Kacper Szroeder – trąbka, Stanisław Czyżewski – cymbały, Włodzimierz Moniuszko – fortepian, Michał Moniuszko – kontrabas, kieliszki.

24 listopada

Obrady plenarne w godzinach: 10.00-14.00 i 15.30-18.30 / Dwór w Krasnogrudzie, Sala powrotu

godz. 19.00 – koncert pieśni przedwojennych kabaretów i teatrzyków jidysz pt. Ejbike Mame / Kawiarnia literacka „Piosenka o porcelanie” – piwnice Dworu Krasnogrudzkiego

25 listopada

godz. 9.00-12.00 – debata podsumowująca / Dwór w Krasnogrudzie, Sala powrotu

Szczegóły

Początek:
23 listopada 2012 @ 19:00
Koniec:
25 listopada 2012 @ 12:00

Miejsce wydarzenia

Dwór Miłosza, Biała Synagoga
Krasnogruda/Sejny, Polska