Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Trójstyk. Gawęda o granicach” – spotkanie autorskie w Bibliotece Publicznej w Suwałkach

9 sierpnia 2023 @ 17:00 - 18:00

Free

9 sierpnia o godzinie 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie autorskie, tym razem z Aleksandrą Domańską, w ramach Festiwalu Literackiego Patrząc na Wschód w Suwałkach.
Bywa, że wiecha graniczna – wysoki kij z przytroczoną do niego wiązką siana – może zyskać urzędową moc, by dzielić świat na „swój” i „obcy”, a nawet „wrogi”, i w środku niczego dzielić ludzi i wspólnoty, mieszać języki, prowokować nienawiść.
– Ale przecież tu nie ma żadnej granicy! – można by powiedzieć za tytułowym bohaterem książeczki Stefana Themersona Pędrkiem Wyrzutkiem. – Granice są zwykle pomiędzy dwiema różnymi rzeczami. A tu jest tylko jedna rzecz: polana tutaj i polana tam!
– Mylisz się – powiedział Karabinier. – To są dwie bardzo różne rzeczy. Tu jest tam, gdzie jesteś, a tam jest tam, gdzie chcesz być. A ja jestem granicą. I żadne ludzkie stworzenie nie przeskoczy przeze mnie, jeżeli mi nie pokaże, że ma kapelusz w porządku.
***
Taką właśnie krainą, którą przez stulecia dzieliły odgórnie narzucane granice, jest Północna Suwalszczyzna. Ze splątanych dziejów tego skrawka ziemi Aleksandra Domańska wydobywa głosy jego dawnych mieszkańców, by opowiedzieć, jak bardzo o ich losach decydowała nakreślona na mapie linia. (żródło: znak.pl)
ALEKSANDRA DOMAŃSKA – urodziła się 11 sierpnia 1954 roku w Warszawie. Jest polską pisarką, reżyserką i scenarzystką. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię dramatu na PWST w Krakowie. Jest autorką licznych widowisk telewizyjnych i spektakli teatralnych, w tym „Strach i nędza Trzeciej Rzeszy” czy też „Bal w Operze”. Napisała również takie książki, jak choćby „Ulica Pogodna”, „Trójstyk. Gawęda o granicach” oraz „Bohatyrowicze. Szkice do portretu”. Za ostatnią z nich otrzymała nagrodę im. księdza Józefa Tischnera.
Organizator: Stowarzyszanie Kulturalne Bibliofil.

Szczegóły

Data:
9 sierpnia 2023
Godzina:
17:00 - 18:00
Koszt:
Free

Miejsce wydarzenia

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej
Emilii Plater 33A
Suwałki, Polska
+ Google Map

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj