Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Warsztaty tradycyjnych pieśni polsko-litewskiego pogranicza oraz koncert finałowy w Suwałkach

12 listopada 2021 @ 17:00 - 14 listopada 2021 @ 17:00

Trzydniowe spotkania z tradycyjnymi pieśniami polsko-litewskiego pogranicza odbędą się w połowie listopada w Suwalskim Ośrodku Kultury. Trwają zapisy na warsztaty które poprowadzi Józef Murawski z Zespołem Pogranicze z Szypliszk. W koncercie finałowym, oprócz Pogranicza i uczestników warsztatów, wystąpią także suwalscy laureaci 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Ideą przyświecającą spotkaniom „Na Styku Kultur” jest promocja i upowszechnianie muzycznej wielokulturowości pogranicza. Suwalszczyzna jest krainą zróżnicowaną etnicznie i narodowościowo. Warsztaty tradycyjnych pieśni polsko-litewskiego pogranicza to spotkanie z dziedzictwem kulturowym naszej małej ojczyzny.
Listopadowe spotkanie z cyklu „Na styku kultur”, poświęcone będzie tradycyjnym pieśniom polsko-litewskiego pogranicza. W ramach wydarzenia planowane są trzydniowe warsztaty pieśni (12-14.11.2021), które poprowadzi Józef Murawski, laureat Nagrody Kolberga 2009, artysta i animator folkloru muzycznego, śpiewu, tańca i obrzędowości na obszarze kulturowego pogranicza polsko-litewskiego. Towarzyszyć mu będą śpiewacy z Zespołu Ludowego POGRANICZE, którym kieruje.
Podsumowaniem spotkań warsztatowych będzie koncert finałowy. W niedzielę, 14 listopada o godz. 17.00, na Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 uczestnicy warsztatów wystąpią z zespołem POGRANICZE i suwalskimi laureatami 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Wydarzenie odbędzie się w Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 w Suwałkach. Bilety na trzydniowe warsztaty pieśni (12-14.11.2021) i koncert finałowy (14.11.2021, godz. 17.00) są dostępne w sprzedaży online i w kasie biletowej SOK. Liczba miejsc ograniczona. Wydarzenie realizowane w aktualnym reżimie sanitarnym.

Józef Murawski jest twórcą ludowym specjalizującym się w dziedzinie folkloru muzycznego, tanecznego i obrzędowości obszaru kulturowego pogranicza polsko-litewskiego. Pochodzi z rodziny, która od pokoleń słynęła z cenionych w okolicy śpiewaków; śpiewali na weselach, pogrzebach, w chórach kościelnych czy teatrach wiejskich działających w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Od najmłodszych lat interesował się rodzimym folklorem, zbierał stare pieśni, uczył się śpiewać i tańczyć. Wiedzę na temat tradycji oraz lokalnej obrzędowości zdobywał rozmawiając ze starszymi ludźmi, którzy dbali o pamięć miejscowych zwyczajów. Z wielkim zaangażowaniem działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach. Od 1987 r. jest kierownikiem zespołu POGRANICZE w Szypliszkach. W 2018 r. został uhonorowany Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury  ludowej.
Zespół ludowy POGRANICZE z Szypliszk jest nierozerwalnie związany z tradycją Suwalszczyzny. Tworzą go wielopokoleniowe rodziny. W 2021 roku zespół świętował jubileusz 40-lecia istnienia. W ciągu czterech dekad w zespole występowało ponad 120 osób. Zespół powstał w 1981 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach. Inicjatorką utworzenia zespołu była ówczesna dyrektor GOK-u Waldemara Malinowska. Początkowo repertuar zespołu składał się głównie z pieśni patriotycznych, wojskowych i ludowych. Od 1987 r. kierownikiem zespołu jest Józef Murawski, a zespół zespół wykonuje tylko pieśni z pogranicza polsko-litewskiego. Od początku istnienia zespół śpiewa wielogłosem, czyli manierą charakterystyczną dla tego konkretnego obszaru Suwalszczyzny (w Polsce jest to drugi po Podhalu region, gdzie występuje wielogłos, choć całkowicie odmienny od podhalańskiego).

Szczegóły

Początek:
12 listopada 2021 @ 17:00
Koniec:
14 listopada 2021 @ 17:00
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce wydarzenia

Suwalski Ośrodek Kultury
ul. Papieża Jana Pawła II 5
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj