Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

“Wiesław Osewski In Memoriam” – otwarcie wystawy w 1. rocznicę śmierci w Galerii Patio w Suwałkach

8 listopada 2019 @ 18:00 - 19:00

Minął rok od śmierci Wiesława Osewskiego. Związany przez lata z Suwałkami i Suwalszczyzną rysownik, grafik, artysta Wiesio umiał jak mało kto w satyryczny sposób przenosić swoje obserwacje świata na papier, ale nie tylko żartobliwe rysunki nam po nim pozostały. W Galerii Patio zaprezentowanych zostanie ponad 160 prac – grafik, rysunków, a także obrazów.

Piątek, 8.11.2019, godz. 18:00
Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wystawa czynna do 31 grudnia 2019 roku

Wiesław, dla przyjaciół Wiesiu, zawsze będzie pamiętany jako człowiek o ciepłym usposobieniu, łagodnym, stonowanym głosie, bardzo życzliwy, niekonfliktowy, a przy tym artysta o wyjątkowym darze pokazywania rzeczywistości w sposób żartobliwy, pomysłowy i zaskakujący. Bardzo pracowity, wszechstronny i zawsze dobrze zorganizowany.

Odwiedzał nas – Halinę Mackiewicz i mnie w Galerii Chłodna 20 – raz w miesiącu, zawsze po wizycie u fryzjera, aby dowiedzieć się co u nas nowego. Chętnie, przy herbacie wspominał wcześniejsze czasy, kiedy to w Suwałkach z powodzeniem działało Biuro Wystaw Artystycznych.

Minął ponad rok od śmierci naszego serdecznego kolegi – artysty, bez którego trudno wyobrazić sobie „Krajobrazy”, „Jaćwież” i wiele innych wydawnictw, książek nie tylko lokalnych. Rysunek to matka wszystkich dyscyplin artystycznych, to od niego wszystko bierze swój początek. Jako szybki zapis własnych myśli, pomysłów, jako notatnik w procesie tworzenia i poszukiwania formy, w końcu jako ostateczny wyraz twórczej ekspresji. Wiesław umiłował sobie rysunek szczególnie i znakomicie wyrażał poprzez niego swoje emocje, refleksje, czynił to bardzo dosadnie, nie unikał czarnego humoru, absurdalnych zestawień formy, treści czy symboli.

Obecna wystawa jest próbą pokazania różnorodności poszukiwań artystycznych Wiesława Z bogatego zbioru umożliwiającego prezentację nawet kilku dużych wystaw tematycznych zostało wybranych ponad 160 reprezentatywnych rysunków i grafik oraz kilka przykładów jego malarstwa. Było to możliwe dzięki przychylności i życzliwości pani Barbary Sobczak-Osewskiej, która użyczyła Suwalskiemu Ośrodkowi Kultury zbiory po mężu i której należą się za to szczególne podziękowania. Podziękowanie też kieruję do pana Henryka Kudeli, który udostępnił na wystawę zestaw rysunków satyrycznych Wiesława.

Na jednym z rysunków Wiesława (komiksie plenerowym) odczytałem wers: „Media vita in morte sumus” – pośrodku życia jesteśmy otoczeni śmiercią. To początek średniowiecznej antyfony – pochodzącej z VIII w., której autorstwo przypisuje się Notkerowi, zwanemu Jąkałą, zakonnikowi z benedyktyńskiego opactwa w Sankt Gallen. Ta łacińska inskrypcja przypomina o nieuchronności śmierci i zanurzeniu w nią każdego z nas, śmiertelnych. Odpoczywaj w pokoju Wiesiu, niech Twoje rysunki nas rozweselają, przynoszą nam radość i otuchę, nawet w najbardziej ponure dni.
Andrzej Zujewicz

Miłym upominkiem i bezcenną artystyczną pamiątką twórczości bohatera wystawy będzie Teka twórczości Wiesława Osewskiego wydana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych “Nad Czarną Hańczą” w Suwałkach, którą goście wernisażu otrzymają podczas otwarcia wystawy. Serdecznie zapraszamy.

Szczegóły

Data:
8 listopada 2019
Czas:
18:00 - 19:00

Miejsce

Suwalski Ośrodek Kultury
ul. Papieża Jana Pawła II 5
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: