7.9 C
Suwałki
poniedziałek, Maj 21, 2018
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa „Zapewnia się atmosferę życzliwości”

10 lipca 2012 - 18 lipca 2012

Podlaskie w obiektywie Tomasza Tomaszewskiego. Po blisko rocznej współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego ze światowej sławy fotografem Tomaszem Tomaszewskim, przejechaniu wzdłuż i wszerz terenu województwa, powstał wyjątkowy fotoreportaż, którego ideą jest pokazanie różnorodności kulturowej i przyrodniczej Podlaskiego.

Autor tak opisuje swoje doświadczenie:

„Uczyłem się tej krainy na zdjęciach wykonanych przez wielu moich zacnych kolegów zakochanych w województwie Podlaskim. Wspaniałe, dziewicze lasy, ptaki i dzika zwierzyna, kręte i porośnięte szuwarami rzeki. Romantyczne fotografie, inne aniżeli z centralnej czy południowej Polski.

Kiedy pojawiłem się tutaj zimą na początku 2011 roku obrazy, jakie nosiłem w pamięci, skonfrontowane z rzeczywistością, potwierdziły się. Zostałem urzeczony pięknem pejzażu, ale też jego uroda nie zaskoczyła mnie. Uznałem więc, że w tej sprawie wiele zostało już powiedziane i może właściwym pomysłem byłoby skierowanie uwagi w stronę ludzi, tych, którzy również tworzą rodzaj krajobrazu.

Oni też szybko stali się bohaterami mojej opowieści i niektórych, spośród wielu poznanych, prezentuję na tej wystawie. Ludzie Podlaskiego. Zainteresowani i otwarci na obcego przybysza, tolerancyjni, jednocześnie niewzruszenie trwają przywiązani do własnego rytuału, własnej tożsamości.

Oddaleni troszeczkę od iluzorycznej cywilizacji, czerpią ciągle ze starych, dobrych tradycji i wzorców, a dla mnie pozostaną ludźmi zwyczajnie bardziej ludzkimi.

Gdziekolwiek bym się nie pojawił, uśmiechnięci i pozytywni, tworzą zawsze unikalną atmosferę. Atmosferę życzliwości.”

Tomasz Tomaszewski

Spośród niemal ośmiu tysięcy zdjęć wystawę „Zapewnia się atmosferę życzliwości. Podlaskie” tworzą 61 wybrane prace, które w sposób wyjątkowy przybliżają piękno i charakter tego regionu. To kraina spotkań, w której kultury nie ulegają zderzeniu, ale mieszają się tworząc przedziwny, tajemniczy i energetyzujący tygiel. Przekonać się o tym będzie można oglądając wystawę w wersji plenerowej, która prezentowana jest w Suwałkach, a następnie udostępniona będzie mieszkańcom i turystom Białegostoku, Krakowa i Wrocławia.

Szczegóły

Start:
10 lipca 2012
Koniec:
18 lipca 2012

Miejsce

Park Konstytucji 3 Maja
Suwałki, Polska
%d bloggers like this: