Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa „Jan Lebenstein 1930-1999” – finisaż w Suwałkach

25 maja @ 18:00 - 19:00

Jan Lebenstein tworzył głównie fantazyjne, ekspresyjne prace przepełnione symboliką i motywami ludzko-zwierzęcymi. Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 to obszerna, przekrojowa ekspozycja zbiegająca się z ubiegłoroczną 90. rocznicą urodzin tego wybitnego polskiego artysty. Niezwykłe prace będzie można oglądać od 23 kwietnia do końca maja.

23.04-31.05.2021
GSW Chłodna 20, ul. Noniewicza 71, wystawa czynna od 23.04 do 31.05.2021
organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

Wystawa „Jan Lebenstein 1930-1999” pomyślana jest jako obszerna retrospektywa prac tego wybitnego polskiego artysty, zbiegająca się z 90-tą rocznicą jego urodzin. W jej ramach prezentowane są różnorodne dzieła Jana Lebensteina, należące do zbiorów polskich kolekcjonerów: Marii i Marka Pileckich, Urszuli i Piotra Hofmanów oraz kolekcjonera z Sopotu. Ekspozycja, traktując w sposób wieloaspektowy drogę twórczą i postać artysty, składa się z  ponad siedemdziesięciu jego dzieł: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i innych form graficznych pochodzących z różnych okresów jego działalności. Całość ma na celu zaprezentowanie twórczości artysty jako jednej z najważniejszych figur w polskiej sztuce, drugiej połowy XX wieku. Wystawa została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie i przygotowana do prezentacji w Suwalskim Ośrodku Kultury we współpracy z Agencją Zegart.

Jan Lebenstein – malarz i grafik, ilustrator książkowy, znany i bardzo ceniony nie tylko w Polsce. W latach 1948-54 studiował malarstwo w Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Od 1960 r. mieszkał i działał we Francji, gdzie odniósł międzynarodowy sukces artystyczny. Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. Tworzył głównie fantazyjne prace, wypełnione motywami ludzko-zwierzęcymi, pełne ekspresji i symbolicznej poetyckości. O swojej twórczości mówił w jednym z wywiadów: Moje obrazy są metaforami emocjonalnymi. Ich zadaniem jest narzucić widzowi, dobitnie, ale bez taniego wrzasku, przeżycie jakiegoś dramatu emocjonalnego, który staram się pokazać za pomocą spontanicznej przenośni.

Szczegóły

Data:
25 maja
Godzina:
18:00 - 19:00

Miejsce wydarzenia

Galeria Chłodna 20
Noniewicza 71
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: