Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa „Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942” w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

9 listopada 2018 @ 18:00 - 19:00

Bezpłatnie

Wystawa, którą można było oglądać w Muzeum Polskim w szwajcarskim Rapperswilu (20.06–24.09) i Bibliotece Polskiej w Paryżu (28.09–28.10.) będzie do obejrzenia w Muzeum Okręgowym w Suwałkach….

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach od 9 listopada do 31 grudnia prezentowana  będzie wystawa malarstwa pt. Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942. Na ekspozycji można będzie obejrzeć ponad  sześćdziesiąt  prac pochodzących ze zbiorów Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych w tym  Fundacji PBG Wysogotowo.

Na wystawie zostaną pokazane najważniejsze motywy i tematy obecne w twórczości obu malarzy. Delikatne, o lekko spłowiałej kolorystyce akwarele Juliusza Kossaka przedstawiają sceny rodzajowe, np. Stadnina u wodopoju  i  Jarmark koński  na Pradze,  kompozycje batalistyczne, jak Tomasz Łubieński pod Wagram w roku 1809 i pojedyncze postacie jeźdźców, jak np. wczesny bardzo, olejny portret koński młodego mężczyzny Jeździec, bohaterów sarmackich, kresowych opowieści, np. Trzech budrysów.

Twórczość Wojciecha Kossaka  dynamiczna, epatująca kolorem i dużymi formatami, prezentowana jest portretami, np. Portret arcyksięcia Karola Stefana von Habsburga z Żywca  i, jakże licznymi, autoportretami, np. Portret własny z paletą,  scenami batalistycznymi związanymi z rodzimą przeszłością, np. Bitwa pod Stoczkiem lub historią europejską np. Scena z wojen napoleońskich – Przed szarżą  lub Husaria polska w przejeździe przed Janem II Sobieskim.

Scenariusz, kurator:  Eliza Ptaszyńska
Aranżacja: Wiesław Szumiński
Druki towarzyszące wystawie: Bartłomiej Bączkowski
Koordynator projektu: Hanna Gajewska
Program edukacyjny: Eliza Ptaszyńska, Margareta Sobczak
Prace komputerowe: Kazimierz Sobecki

Wystawa została zorganizowana przez  Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Fundację PBG Wysogotowo, a sfinansowana przez Małgorzatę i Jerzego Wiśniewskich, Fundację PBG Wysogotowo oraz sponsorów prywatnych. Wsparło ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkami pochodzącymi z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny: TVP Kultura; niezlasztuka.net; muzealnictwo.com; Spotkania z Zabytkami
Sponsorzy: POLSWISSART; PBG; Smólsk, KG PGE, Santander

Szczegóły

Data:
9 listopada 2018
Godzina:
18:00 - 19:00
Koszt:
Bezpłatnie

Miejsce wydarzenia

Muzeum Okręgowe
Kościuszki 81
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: