Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XII Festiwal Oj Wiosna Ty Wiosna 2017 w Kuklach

13 lipca 2017 @ 20:00 - 16 lipca 2017 @ 11:00

„Oj Wiosna ty Wiosna” to słowa pieśni o pracy na roli, muzyczne świadectwo wiejskiej kultury tradycyjnej śpiewanej i przekazywanej przez pokolenia. Archaiczna pieśń, która korzeniami sięga czasów przedchrześcijańskich i odwołuje się do cykliczności procesów życia biologicznego. Śpiewa ją Pani Weronika Zubowicz ze wsi Stanowisko nad Marychą w Puszczy Augustowskiej, spotkanie i nagranie odbyło się w jej rodzinnym domu w którym żyje od urodzenia, a jej rodzina od wielu pokoleń.

Spotkanie, poznanie i zrozumienie tradycji wiejskich to główne cele festiwalu.

Aby doszło do wnikliwego poznania dawnych obyczajów nieodzownym elementem jest obecność i odpowiednie warunki. Miejsce spotkania mistrzów tradycji z młodym pokoleniem staje się naszym wielopokoleniowym domem. Pomocnym jest muzyka i pieśń, dyskusja wykłady czy koncert.

Program:

Czwartek, 13.07

20:00 – Wieczór filmowy – wybrane materiały oraz wspomnienia z archiwum Stowarzyszenia Krusznia

Piątek, 14.07

10:00 – spotkanie organizacyjne dla uczestników warsztatów

11:00 – warsztaty muzyczno-plastyczne dla dzieci

11:00 – warsztaty śpiewu / instrumentalne

19:00 – warsztaty taneczne

20:00 – zabawa taneczna (zagrają: Kapela Zdzisława Marczuka, Kapela Butrynów, Goście z Białorusi, Chłopcy z Nowoszyszek oraz goście festiwalowi)

Sobota, 15.07

10:00 – muzykancka gra terenowa dla dzieci

10:00 – warsztaty śpiewu / instrumentalne / taneczne

17:00 – koncert dla dzieci  – Ania Broda oraz uczestnicy warsztatów

19:00 – koncert

Grupy warsztatowe
Ania Broda
Goście z Białorusi
Południce
Remek Hanaj / Tadeusz Sudnik – Nagrania Terenowe Snów
Po koncercie – zabawa taneczna (zagrają: Kapela Zdzisława Marczuka, Kapela Butrynów, Goście z Białorusi, Chłopcy z Nowoszyszek oraz goście festiwalowi)

Niedziela, 16.07

11:00 – spotkanie podsumowujące warsztaty / wszystkie grupy

Program może ulec zmianie.

Warsztaty:

Realizowane w formie mistrz-uczeń. Rozpoczęciem warsztatów będzie spotkanie ogólne wszystkich prowadzących warsztaty z ich uczestnikami. Po spotkaniu, uczestnicy wybierają konkretnych mistrzów i z nimi pracują w ramach zajęć warsztatowych.  Na zakończenie warsztatów odbędzie się prezentacja wszystkich grup warsztatowych.

Prowadzący:

Warsztaty śpiewu – Weronika Zubowicz, Danuta Wereszko, Danuta Garbowicz, Julia Litwinowna, Julita Charytoniuk.

Warsztaty instrumentalne – Zdzisław Marczuk (skrzypce), Zbigniew i  Krzysztof Butryn (skrzypce, suka), Aleś Łoś i Alesia Siwokhina (dudy, skrzypce, basy), Aliaksej Krukouski (akordeon), Stanislau Czawus (skrzypce), Paweł Grupkajtys (cymbały wileńskie).

Warsztaty taneczne – Paweł Luto (tańce dawnej Wileńszczyzny), Vasil Hryń i Aleh Miacielica (tańce ze wschodniej Białorusi).

Zajęcia dla dzieci:

Prowadzący: Marta Burdalska, Ania Broda

Warsztaty muzyczno-plastyczne dla dzieci – warsztaty, skierowane do dzieci w wieku 5-10 lat. W ramach zajęć dzieci stworzą mini przedstawienie oparte na historiach i motywach muzycznych z Suwalszczyzny, a także dziecięcą orkiestrę okolicznościową. Liczba miejsc: 10-12 dzieci.

Gra terenowa dla dzieci – w czasie gry dzieci poznają różne tajemnice związane z tradycyjnym muzykowaniem, zbudują proste instrumenty rytmiczne, na których później zagrają w okolicznościowej orkiestrze dziecięcej na podsumowaniu festiwalu. Wiek: 5-10 lat. Liczba miejsc: 10-12 dzieci.

Uwaga! Dzieciom w wieku przedszkolnym towarzyszą rodzice!

Miejsce:  Kukle 5, budynek byłej szkoły podstawowej

Dojazd do Kukli: W miejscowości Giby kierujemy się w stronę Berżnik. Po około 3 km dojeżdżamy do Kukli, tam skręcamy w lewo – na Degucie, 1 km dalej, po prawej stronie, mijamy niewielki krzyż przydrożny i za nim skręcamy ostro w prawo, a po 50 metrach jesteśmy na miejscu.

Szczegóły

Początek:
13 lipca 2017 @ 20:00
Koniec:
16 lipca 2017 @ 11:00
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce wydarzenia

Budynek dawnej szkoły w Kuklach
Kukle 5
Kukle, Polska
+ Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: