Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XVII Młodzieżowy Marsz Niepodległości w Suwałkach

11 listopada 2022 @ 16:00 - 18:30

Free

Marsz jest pokojowym, apolitycznym zgromadzeniem, które co roku zrzesza rodziny, dzieci, młodzież i dorosłych. Tego dnia wszyscy jesteśmy razem, ponad podziałami. W tym roku Marsz przejdzie pod hasłem „Bądź wierny Idź”, a patronem Marszu będzie Harcerska Grupa Pogromców Komunizmu.

Niniejsze zgromadzenie jest legalne, odpowiednio zgłoszone władzom miasta i innym wymaganym instytucjom. Decyzją Wojewody Podlaskiego z dnia 3 listopada 2021 r. wydano zgodę na cykliczne organizowanie Młodzieżowego Marszu Niepodległości w Suwałkach w celu uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w Suwałkach do 2023 roku.

Tradycja Marszu sięga roku 1980, kiedy to 11 listopada młodzież wyczyściła pomnik Peowiaków na suwalskim cmentarzu, a po mszy świętej w kościele św. Aleksandra ruszyła pod znajdujący się w parku miejskim zasadzony w 1923 roku „Dąb Wolności”. Następnie z pochodniami udała się na cmentarz pod mogiłę uczestników powstania sejneńskiego. W manifestacji niesiono transparenty o następującej treści: „Żądamy wolności i niepodległości”, „Żądamy wprowadzenia niektórych dat historycznych”. Chcąc pielęgnować pamięć i docenić walkę podejmowaną przez młodych ludzi o wolność, podjęliśmy się zadania wskrzeszenia w Suwałkach idei Marszu Niepodległości. Pierwszy marsz w obecnej formie odbył się w 2006 r., a w tym roku odbędzie się jego XVII edycja.

Ramowy plan tegorocznego wydarzenia:

16:00-17:00

Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz Suwalskiej Młodzieży w Konkatedrze Św. Aleksandra w Suwałkach.

17:00

Zgromadzenie uczestników przy Dąbku Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja, odśpiewanie Hymnu Polski, dystrybucja pakietów marszowych, złożenie kwiatów i zniczy oraz okolicznościowe przemówienie organizatorów.

17:30

Wymarsz pod pomnik POW na Cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej. Marsz ulicami: ks. K. Hamerszmita; A. Mickiewicza i Bakałarzewską.

ok. 18:15

Zakończenie Marszu pod Pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu (modlitwa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy, Rota).

W tym roku organizatorami Marszu są m.in.: Stowarzyszenie Gaudium Et Spes, Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 Roku, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Suwałkach, Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Suwałkach, Patriotyczne Suwałki, GRH Garnizon Suwałki, Niedźwiedzie Północy – Klub Motocyklowy.

Tegoroczna inicjatywa dofinansowana jest w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie NOWEFIO 2021-23″ ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Szczegóły

Data:
11 listopada 2022
Godzina:
16:00 - 18:30
Koszt:
Free

Miejsce wydarzenia

Suwałki
skrzyżowanie ul. Utrata i Przytorowa
Suwałki, Polska
+ Google Map

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj