Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w Suwałkach

22 maja 2019

Ponad 500 wydarzeń przygotowali organizatorzy XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który 20 maja rozpocznie się w Białymstoku. Oprócz stolicy Podlasia, festiwal zawita też do Łomży, Suwałk, Kleosina, a nawet Wilna, gdzie znajduje się jeden z wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. O harmonogramie i atrakcjach imprezy organizatorzy mówili dziś (6.05.2019) podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w kampusie UwB, który w tym roku jest koordynatorem Festiwalu.

Hasło XVII PFNiS to „Algorytmy rzeczywistości”. Jak wyjaśniała prof. Izabela Święcicka z Uniwersytetu w Białymstoku, przewodnicząca komitetu organizacyjnego, algorytmy są w naszym życiu wszechobecne. Rządzą na Wall Street, kierują medycznymi urządzeniami, kojarzą znajomych w Internecie, mogą kreować informacje, ale także szerzyć dezinformację. Algorytmy pomagają też tworzyć świat wirtualny, nierealny.

– Chcemy się podczas tego festiwalu zastanowić, czy to my kształtujemy algorytmy, czy może to algorytmy kształtują nas – mówiła prof. Izabela Święcicka. I dodała: – Chcemy też spojrzeć na algorytm troszeczkę szerzej: nie tylko jako na pojęcie ze świata informatyki, komputerów i internetu, ale też na sposób postępowania człowieka w otaczającym świecie. Na przykład w pracy naukowej też przecież postępujemy według określonych algorytmów, choć oczywiście zmieniamy je, modyfikujemy.

Algorytmom poświęcony będzie wykład podczas uroczystej inauguracji festiwalu – odbędzie się ona 20 maja o godz. 14.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Dr Wojciech Siwak z UwB opowie o związkach nauki, sztuki i technologii. Wcześniej goście obejrzą monodram „Patti” inspirowany piosenkami Patti Smith, w wykonaniu Moniki Markowskiej, studentki Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

Jak zapowiadają organizatorzy, oferta tegorocznego festiwalu jest niezwykle różnorodna. W programie są warsztaty, prezentacje, wykłady, konferencje naukowe czy dyskusje, a także przedstawienia, konkursy, wystawy i koncerty muzyczne. Nie zabraknie imprez plenerowych, zajęć terenowych, gier i zabaw edukacyjnych, doświadczeń, badań i pokazów medycznych. Uczelnie zaproszą też do zwiedzania swoich laboratoriów czy bibliotek.

Pierwszego dnia festiwalu, czyli w poniedziałek 20 maja, ciekawskich i żądnych wiedzy zaproszą do siebie wydziały Uniwersytetu w Białymstoku. We wtorek, 21 maja, impreza przeniesie się do Łomży. Gospodarzem będzie tamtejsza Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości. 22 maja organizatorzy czekają na chętnych w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach, gdzie atrakcje przygotuje m.in. suwalska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Czwartek i piątek, czyli 23 oraz 34 maja, to dwa dni, podczas których będą prezentować się wszystkie uczelnie, głównie w Białymstoku, ale też Kleosinie i Łomży.

Kulminacją festiwalu będzie Rodziny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku – 25 maja (sobota) od 10.00 do 15.00. Będzie można m.in. wykonać chemiczne doświadczenia, dowiedzieć się, jak powstają bolidy, poćwiczyć emisję głosu i zbadać słuch, a nawet przenieść się do wirtualnego świata i zakładając specjalne okulary spojrzeć na Ziemię z perspektywy Księżyca, odwiedzić mongolską wioskę lub stanąć oko w oko z dinozaurem.

– Chcemy pokazać, że nauka nie jest nudna, że może być inspirująca, ale też że nic nie pozostaje w pamięci bardziej, niż wiedza nabyta poprzez zabawę, eksperyment i doświadczenie – mówiła podczas konferencji prasowej prof. Izabela Święcicka z Uniwersytetu w Białymstoku, przewodnicząca komitetu organizacyjnego.

W organizację XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zaangażowało się w sumie 15 instytucji:
– Uniwersytet w Białymstoku – koordynator
– Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
– Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku
– Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku
– Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
– Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach
– Politechnika Białostocka
– Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
– Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku
– Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku
– Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku
– Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku
– Białostocki Park Naukowo-Technologiczny
– Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach
– Stadion Miejski w Białymstoku.

Organizację wydarzenia wsparły największe miasta w regionie – Białystok, Łomża, Suwałki.

Patronatami i patronatami honorowymi objęli ją Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Białegostoku, Prezydent Miasta Łomży i Prezydent Miasta Suwałk.

Patroni medialni to TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Gazeta Wyborcza Białystok, Radio Akadera, PlatonTV oraz portale: BiałystokOnline, 4Łomża, Niebywałe Suwałki.

Szczegóły

Data:
22 maja 2019

Miejsce

PWSZ, PNTPW
Suwałki, Polska + Google Map

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: