Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XVIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK w Suwałkach

10 czerwca 2019 - 12 czerwca 2019

Od poniedziałku w Suwałkach rozpocznie się doroczne teatralne święto z Wigraszkiem w roli głównej. Na zaproszenie XVIII Międzynarodowego Teatru Dzieci i Młodzieży do naszego miasta zjedzie ponad trzystu młodych aktorów z ponad dwudziestu zespołów. Przybędą z Polski, Białorusi, Łotwy, Litwy i Słowacji. Będzie ich można spotkać na ulicach Suwałk w barwnych animacjach i korowodzie, na Placu Teatralnym przed SOK oraz na scen ach ośrodka, gdzie zaprezentują swoje spektakle i powalczą o najwyższe laury festiwalu. Młodych aktorów oceniać będą uznani w środowisku zawodowcy: Marek Waszkiel, znawca i teoretyk teatru, ceniony pedagog i wykładowca, który podczas festiwalu poprowadzi dyskusję o roli teatru w kształtowaniu wrażliwości młodego pokolenia. W jury zasiadać też będą Joanna Łupinowicz, aktor, reżyser, instruktor teatralny SOK oraz Włodzimierz Ciborowski, aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.

Festiwal zainaugurują w poniedziałek, 10 czerwca zespoły konkursowe, które wielobarwnym, radosnym korowodem przejdą z placu Marii Konopnickiej przed SOK, gdzie po uroczystej inauguracji zaprezentują się na Placu Teatralnym. Drugiego dnia festiwalu zobaczymy aktorów cenionego gdańskiego Teatru Snów w efektownym plenerowym spektaklu zatytułowanym „Remus”. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie słynnej epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” autorstwa Aleksandra Majkowskiego i nawiązuje do mitów i legend magicznej Kariny, jaką opisuje autor powieści. Uroczystość zakończenia i wręczenia nagród laureatom festiwalu w środę, 12 czerwca uświetni rewelacyjnie przyjęty przez publiczność spektakl taneczny „Światła Broadway’u. Podróż do marzeń” w wykonaniu Studia Dance Academy SOK w reżyserii Mihaila Nikolova. Wszystkie spektakle konkursowe tradycyjnie są otwarte dla publiczności.

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy hasło „Cały świat nie zastąpi Ci domu. Dom zastąpi  Ci cały świat” odwołując e się do kultywowania ważnych wartości, powrotu do natury i poszukiwania własnego miejsca. Wokół tematu przewodniego przebiegać też będą warsztaty teatralne, które poprowadzi m.in. Zdzisław Górski, aktor, reżyser i scenarzysta związany z Teatrem Snów z Gdańska. W programie imprezy ponadto wystawa „Wokół teatru”, na której będzie można zobaczyć niezwykłą galerię lalek, masek i elementów scenografii z Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku oraz powstałe z inspiracji teatrem prace uczestników zajęć w Pracowni Sztuk Pięknych działającej w SOK pod kierownictwem Mieczysława Iwaszki.

Organizatorzy zachęcają do udziału całe rodziny. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury. Wydarzenie objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Suwałki Czesław Renkiewicz, a wpierają Mecenas Festiwalu – RESO Europa Service oraz Sponsorzy: Zakład Produkcyjno-Budowlany BETONEX Sp.j. Sikorski Sokołowski,  PPHU ”MARKO” Sp. j. Marek Dermont Marek Malinowski,  AGWO-SERWIS, Z akład Stolarki Budowlanej CAL Z. Cywiński i wspólnicy Sp. j,  Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych KRUSZBET SA, A SPI Spółka z o. o Spółka komandytowa,  Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o. o. w Suwałkach

Szczegóły

Start:
10 czerwca 2019
Koniec:
12 czerwca 2019

Miejsce

Suwalski Ośrodek Kultury
ul. Papieża Jana Pawła II 5
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: