Dzisiaj ziemia wasza jest wolną. Marszałek Piłsudski w suwalskiej resursie

4
207
Dzisiaj ziemia wasza jest wolną. Marszałek Piłsudski w suwalskiej resursie Niebywałe Suwałki 12

 

– Wy, panowie suwalczanie, powiem to wam otwarcie, kosztowaliście mnie osobiście bardzo drogo – mówił podczas wizyty w Suwałkach marszałek Józef Piłsudski. Było to we wrześniu 1919 roku, prawie rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W piątek – 11 listopada suwalczanie mogli przenieść się do tamtych czasów i spotkać się oko w oko z Naczelnikiem Państwa Polskiego.

Zadbała o to Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”, która zorganizowała w Święto Niepodległości okolicznościowe spotkanie „Razem dla Niepodległej”. Muzeum Okręgowe, już po gruntownym remoncie, można było zwiedzić, spotykając w salach „duchy przeszłości”. Historia w pigułce, wraz z przemówieniem okolicznościowym marszałka Piłsudskiego, została zaprezentowana w „Jednodniówce” – ulotce specjalnie przygotowanej na tę okazję.

Resursa związana jest bezpośrednio z wydarzeniami tamtego okresu. Symboliczna data początku II Rzeczpospolitej to 11 listopada 1918 roku. Na Suwalszczyźnie słowa Piłsudskiego „dzisiaj ziemia wasza jest wolną” zabrzmiały dopiero 13 września 1919 roku. – Chcemy pokazać mieszkańcom Suwałk budynek muzeum po remoncie, ale też przypomnieć, że w tym budynku podejmowany był uroczystym obiadem marszałek Józef Piłsudski. To było symboliczne zwieńczenie odzyskania niepodległości – tłumaczy Krzysztof Skłodowski z Muzeum Okręgowego.

Spotkanie z żywą historią było wielką frajdą szczególnie dla najmłodszych. Z myślą o nich GRH „Garnizon Suwałki” przygotowała lekcję historii. Mali suwalczanie mogli sfotografować się m.in. z Józefem Piłsudskim i Walerym Romanem. – Staramy się pokazać różne drogi do niepodległości Suwalszczyzny. Prezentujemy Polską Organizację Wojskową, przypominamy o powstaniu sejneńskim, Suwalskim Pułku Strzelców, mówimy o działalności Tymczasowej Rady Obywatelskiej Okręgu Suwalskiego – dodaje Krzysztof Skłodowski.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” już teraz zapraszają na kolejne wydarzenie. 1 kwietnia 2012 roku odbędzie się gra miejska „Konspiracja” – związana z rocznicą stracenia członków ruchu oporu, którzy działali na Suwalszczyźnie w czasie okupacji.

4 KOMENTARZE

Dodaj komentarz