Edukacyjny Power Box za wiatraki

0
147
Power Box
Power Box
Power Box

Farmy wiatrowe należące do RWE znajdują się pod Suwałkami, w Pieckach i Taciewie. Kolejne są w Tychowie, Krzęcinie i Nowym Stawie. W ramach polityki zrównoważonego rozwoju RWE miejsca, w których działają turbiny, zostaną objęte programem edukacyjnym stworzonym we współpracy z Centrum Nauki Kopernik.

W środę – 16 października w Suwałkach odbyła się prezentacja założeń programu dla szkół. W jego II edycji zostały uwzględniony placówki z Suwalszczyzny. Wcześniej, 200 kompletów Power Box otrzymali uczniowie z Warszawy. Do szkół z powiatu suwalskiego trafi 50 super-pudełek. Około 20 sztuk otrzymają niebawem nauczyciele z Malborka.

Power Box, czyli co?

Zestaw doświadczalny Power Box to ciekawa forma nauki przez eksperyment, która może być wykorzystana podczas zajęć przyrodniczych, matematycznych, technicznych. Jak podkreśliła Anna Dziama, zastępca kierownika ds. edukacji w Centrum Nauki Kopernik – Power Box można potraktować jako nowy program edukacyjny w Suwałkach, stworzony na bazie wiedzy nauczycieli-edukatorów. Główną motywacją uczniów do nauki ma być w tym przypadku ciekawość.

Zestawy zostaną przekazane bezpłatnie przez firmę RWE nauczycielom prowadzącym zajęcia w klasach 4-6. Uczniowie za jego pośrednictwem będą samodzielnie testować, w jaki sposób pozyskuje się energię z wiatru i słońca, jak ją magazynować, ile energii zużywają różne źródła światła, na czym polega funkcja „stand-by” w urządzeniach elektrycznych, a także na jakiej zasadzie działa samochód elektryczny. Dodatkowo w zestawie znajduje się gra edukacyjna, dzięki której uczniowie będą mieli szansę dowiedzieć się, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł energii.

Szkolenie dla nauczycieli z wykorzystania Power Box odbyło się tego samego dnia. W końcu – jak zaznaczyła Anna Dziama – nauczyciel też może czegoś nie wiedzieć.

Praktyka RWE

Power Box – o czym w trakcie konferencji prasowej mówił Daniel Moczulski z RWE – jest tylko jedną z inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju. Firma realizuje programy społeczne, pomagając w domach dziecka i stowarzyszeniach, wspierając zdolnych studentów, czy wdrażając program Świadoma Energia, zachęcający do oszczędzania energii w domach i biurach.

Wybór Suwałk do programu Power Box nie był przypadkowy. Obecny podczas spotkania Robert Macias – członek Zarządu RWE Renewables Polska przypomniał, że firma czuje się bardzo mocno związana z naszym regionem. Moc zainstalowanych turbin wiatrowych na Suwalszczyźnie wynosi ponad 100 MW (w całej Polsce – ponad 152 MW). Do 2015 roku RWE chce podwoić moc turbin. W tej chwili do firmy należy ponad 70 wiatraków zlokalizowanych w parkach na terenie kraju. RWE inwestuje także w elektromobilność (stacje do ładowania samochodów elektrycznych).

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply