O ekologii i zielonej energii wiedzą naprawdę sporo

1
533
Laureaci konkursu.
Laureaci konkursu.
Laureaci konkursu.

Prawie 40 gimnazjalistów z powiatu suwalskiego wzięło udział w konkursie wiedzy o odnawialnych źródłach energii i ekologii. Najlepsi odebrali w czwartek, 18 września nagrody, podczas uroczystego finału odbywającego się w siedzibie Lokalnej Grupy Rybackiej.

36 osób przystąpiło do testu, w którym można było zdobyć maksymalnie 48 punktów. Niewiele mniej, bo 45 punktów, otrzymał Krystian Pupel z gimnazjum w Przerośli, zwycięzca konkursu. Kolejne, zasłużone miejsca przypadły: Szymonowi Jurewiczowi z Płociczna Dominice Grabek z Wiżajn, Justynie Dębowskiej z Przerośli, Iwonie Zakrzewskiej z Raczek i Kindze Jurczyk z Filipowa. Laureaci konkursu otrzymali w nagrodę sprzęt elektroniczny – smartfony, czytniki e-booków, tablety.

Krystian Pupel, zwycięzca konkursu na zdj. ze Szczepanem Ołdakowskim, Cezarym Cieślukowskim.
Krystian Pupel, zwycięzca konkursu na zdj. ze Szczepanem Ołdakowskim, Cezarym Cieślukowskim.

Szczepan Ołdakowski, starosta suwalski podkreślił, że nie wiadomo kiedy nabyta wiedza może się przydać – być może jeszcze w szkole, być może na studiach lub już w pracy. – Trzeba być coraz bardziej świadomym tego, w jaki sposób dbać o środowisko, by służyło kolejnym pokoleniom – zaznaczył.

Ta ponadprogramowa wiedza, gdyby się bardziej zastanowić, to podstawa współczesnej egzystencji. Dzięki wiedzy o oze w świecie, w którym zużywamy coraz więcej energii, możemy wpływać na jej racjonalne wykorzystanie. Nie jest to pierwsza inicjatywa proekologiczna, którą wspiera Lokalna Grupa Rybacka. Podczas spotkania Cezary Cieślukowski, prezes LGR przypomniał m.in. o cyklicznych akcjach sprzątania brzegów rzek i jezior.

Konkurs wiedzy o oze i ekologii został realizowany w ramach projektu „Wsparcie OZE na obszarze pogranicza”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej „Litwa – Polska” 2007 – 2013.

Fot. Niebywałe Suwałki

1 KOMENTARZ

Leave a Reply