Reklama

„Egzotyczna Europa” w Suwałkach. Rok 2015 rokiem Wierusza-Kowalskiego

Data:

- Reklama -
Obraz "Ekscytująca podróż" A. Kowalskiego ma szansę trafić na wystawę "Egzotyczna Europa".
Obraz „Ekscytująca podróż” A. Kowalskiego ma szansę trafić na wystawę „Egzotyczna Europa”.

Obchody stulecia śmierci Alfreda Wierusza-Kowalskiego potrwają w Suwałkach od lutego aż do października 2015 roku. W tym czasie w Muzeum Okręgowym odbędą się trzy wernisaże, konferencja polsko-niemiecka, a także liczne spotkania autorskie i rodzinne.

Wszystkie zaplanowane działania zostaną zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w wysokości prawie 60 tys. zł. A dziać się będzie wiele.

Jak tłumaczy Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach – projektowi „Egzotyczna Europa” przyświeca idea zaprezentowania XIX-wiecznego malarstwa „monachijczyków”, charakteryzującego się żywiołowością i różnorodnością. Obok stałej ekspozycji poświęconej życiu i twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego, w lutym zostanie otwarta w Suwałkach wystawa drzeworytów tego artysty. W kwietniu zaś nastąpi prezentacja wystawy tytułowej, na której znajdzie się około 100 obrazów różnych twórców. – Wierusz będzie postacią kluczową. Obok niego zobaczymy prace Brandta, Kossaka, Chełmońskiego, Fortuńskiego i wielu innych – wymienia Eliza Ptaszyńska.

W tym zestawie znakomitych dzieł znajdą się mniej znane prace Wierusza. – Chcemy pokazać interesujące obrazy malarzy z kręgu „monachijczyków”, będą też ciekawostki, m.in. przepiękny obraz Wincentego Wodzinowskiego, niezwykle klimatyczny, nastrojowy, bardzo polski – zaznacza Ptaszyńska.

Tytuł projektu „Egzotyczna Europa” może wydać się nieco mylący na pierwszy rzut oku, ponieważ na wystawie nie zobaczymy prac o tematyce egzotycznej. Tytułowa egzotyka odnosi się do percepcji obrazów malarzy polskich na zachodzie Europy w tamtym czasie. W malarstwie tamtego okresu podział Europy na Zachodnia, Wschodnią i Środkową był bardzo widoczny. – Egzotyka w tym kontekście może być rozumiana jako coś, co dla nas jest oczywiste, natomiast dla ludzi z Bawarii czy Francji już niekoniecznie – dodaje Eliza Ptaszyńska.

Wierusz_kowalskiWystawie towarzyszyć będzie katalog i polsko-niemiecka konferencja historyków sztuki, organizowana we współpracy z Uniwersytetem Monachijskim.

W programie obchodów Roku Wierusza-Kowalskiego znajdzie się także cykl spotkań autorskich – rozmów o książkach dotyczących problematyki Europy Środkowej i Wschodniej z udziałem m.in.: Andrzeja Ledera („Prześniona rewolucja”), Bohdana Cywińskiego, Małgorzaty Gawlik.

Do udziału w działaniach edukacyjnych zostanie zaproszona młodzież, ale też dzieci i dorośli, którzy w Muzeum Okręgowym spotykać się będą raz w miesiącu. Podczas zajęć zostaną poruszone tematy różnic, odmienności, wspólnoty, inności, różnorodności narodowościowej. W planach organizatorów jest również weekend bawarski – z filmami i smakołykami charakterystycznymi dla tego regionu.

Finał obchodów, przypadający 11 października, będzie okazją do przybliżenia Monachium Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Na wystawie zostaną zaprezentowane pamiątki i prace artysty ze zbiorów Muzeum Okręgowego, m.in. legitymacja studencka, dyplom, listy.

W połowie przyszłego roku, dzięki staraniom suwalskich numizmatyków, przez NBP zostanie wypuszczona moneta upamiętniająca Wierusza-Kowalskiego.

1 KOMENTARZ

  1. […] W kwietniu w Suwałkach zostanie otwarta największa wystawa przewidziana w kalendarzu obchodów Roku Wierusza-Kowalskiego. „Egzotyczna Europa” z ponad setką obrazów Wierusza-Kowalskiego, Brandta, Chełmońskiego będzie poniekąd ekspozycją „z tezą”. Ideą tej wystawy jest prezentacja odmienności tematyki prac podejmowanych przez polskich malarzy. Tytułowa egzotyka odnosi się więc do percepcji obrazów malarzy polskich na zachodzie Europy w tamtym czasie. W malarstwie tamtego okresu podział Europy na Zachodnią, Wschodnią i Środkową był bardzo widoczny. Więcej w artykule: „Egzotyczna Europa” w Suwałkach. […]

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Sztuka w Parku Technologicznym

Zdarzało się już, że w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w...

Nowy obraz w zbiorach muzealnych

Kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach powiększyła się o obraz...

Cmentarzysko w Krukówku nadal skrywa wiele zabytków

Dobiegł końca siódmy sezon prac archeologicznych na cmentarzysku w...

Ciałopalenie w Krzywólce. ArcheoFestyn w inny miejscu, ale nie mniej ekscytujący niż dotąd (foto)

Festyn Archeologiczny za nami, łączący archeologię doświadczalną i eksperymentalną...
%d bloggers like this: