Reklama

Popularny pisarz zajrzy do Suwałk. Zygmunt Miłoszewski o „Bezcennym”

Data:

- Reklama -
Na zdj. Z. Miłoszewski (źródło: oficjalny fanpage Facebook).
Na zdj. Z. Miłoszewski (źródło: oficjalny fanpage Facebook).

We wtorek, 24 lutego o godzinie 18.00 w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbędzie się spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim, autorem „Bezcennego” i wielu innych kryminałów, w tym trylogii z prokuratorem Teodorem Szackim w roli głównej.

Okładka książki "Bezcenny".
Okładka książki „Bezcenny”.

– Dział Sztuki zaprosił autora na spotkanie, nie tylko dla jego wielkiej popularności, ale przede wszystkim ze względu na treść „Bezcennego” i pojawiających się tam bohaterów. Akcja powieści skupiona jest wokół poszukiwania zaginionego obrazu. Nieprawdopodobne przygody poszukiwaczy dzieła sztuki splatają się z historią malarstwa polskiego, a w nim z postaciami artystów drugiej połowy XIX wieku i kolekcjonera ich twórczości Ignacego Korwina Milewskiego. W sali Muzeum Okręgowego w Suwałkach wisi autoportret Alfreda Wierusza-Kowalskiego namalowany na zamówienie kontrowersyjnego zbieracza. W zeszłym roku do galerii malarstwa trafił dotychczas nieznany, przypadkowo odnaleziony wczesny obraz malarza. Henryk Owsiejew zakupił go i przekazał w depozyt muzealny. Tak to fikcja literacka, poszukiwanie zaginionego obrazu, splata się z rzeczywistością i cenny obraz zdobi suwalską galerię – tłumaczy Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, na której zaproszenie przyjedzie pisarz.

Obraz, który również będzie "bohaterem" spotkania.
Obraz, który również będzie „bohaterem” spotkania.

Wszyscy suwalczanie będą więc mogli obejrzeć obraz, wysłuchać jego historii i porozmawiać z autorem sensacyjnych powieści, z których jedna poświęcona jest malarstwu.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kamińska, filolog polski, dziennikarka i prezes Fundacji Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury „Na Mazurach”. Obraz „Na wiejskim podwórku” zaprezentują Henryk Owsiejew i Eliza Ptaszyńska.

Zygmunt Miłoszewski (ur. 1976) – prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy. Debiutował w 2004 roku na łamach „Polityki” opowiadaniem Historia portfela, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy Domofon (W.A.B. 2005, II wyd. 2011) i baśń dla dzieci Góry Żmijowe (W.A.B. 2006, przekład ukraiński i serbski: 2010). Na zamówienie Juliusza Machulskiego napisał scenariusz filmowy według Domofonu. Książkę przetłumaczono na niemiecki, w przygotowaniu przekład niderlandzki. Jego powieść kryminalna Uwikłanie (2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru; ukazała się m.in. w Anglii, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. W 2011 roku ukazała się powieść Ziarno prawdy, która jest kontynuacją Uwikłania. W 2013 roku ukazała się kolejna powieść – Bezcenny, która została wybrana Najgorętszą Książką Lata. Po ukazaniu się Domofonu Miłoszewski został okrzyknięty „polskim Stephenem Kingiem”, gdy Jerzy Pilch przeczytał Uwikłanie, uznał je za doskonały polski kryminał współczesny, a jego autora za rasowego pisarza. Laureat nagrody „Paszportu Polityki”.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Znani autorzy ponownie w Białymstoku pod koniec kwietnia

Tegoroczna edycja Targów Książki i Festiwalu literackiego „Na pograniczu...

Pisać mądrze i ciekawie… Przypadki Zygmunta Miłoszewskiego (film)

W Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego okazji do spotkań z literaturą...

Nie tylko o polskim pieniactwie i warcholstwie. Jan Sowa w Suwałkach

Pierwsze z cyklu spotkań literackich, organizowanych w Roku Wierusza-Kowalskiego,...

W cyklu „Przedpremierowo” – „Ziarno prawdy” i „Teoria wszystkiego”

Nowy film Borysa Lankosza i historię napisaną przez życie,...
%d bloggers like this: