Reklama

Wigierski Park Narodowy wita turystów nowymi atrakcjami

Data:

- Reklama -
Rowery, stacja ładowania i stacja naprawcza.
Rowery, stacja ładowania i stacja naprawcza.

Rowery i stacje naprawcze, „odświeżona” wystawa edukacyjno-przyrodnicza, ścieżka „Ols”, ogród dydaktyczny, pomosty – punkty widokowe w Powałach i Bartnym Dole czekają już na turystów odwiedzających Suwalszczyznę.

– Aby coś szanować, najpierw trzeba to poznać – przekonywał w trakcie prezentacji projektów zrealizowanych w Wigierskim Parku Narodowym Jacek Łoziński, jego dyrektor. W trakcie piątkowego (03.07) spotkania w Krzywem i Muzeum Wigier w Starym Folwarku można było przekonać się, co nowego na sezon letni nad Wigrami przygotował WPN. A jest tego całkiem sporo.

Turyści odwiedzający WPN mogą korzystać ze ścieżek o łącznej długości 250 km. Ci zmotoryzowani, przed miejscami najbardziej atrakcyjnymi, mogą zatrzymać swój pojazd na bezpiecznym parkingu. Ci, którzy lubią aktywność fizyczną, mogą skorzystać z nowych rowerów. Przed siedzibą WPN w Krzywem i Muzeum Wigier w Starym Folwarku znajdują się też stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz stacje napraw rowerów. Dodatkowo, w ramach zrealizowanych projektów, WPN zakupił samochód i przyczepę, na której transportowane będą jednoślady do tych dwóch punktów.

W Muzeum Wigier na odwiedzających czekają projektory 3D i audioprzewodniki pomocne w poznawaniu fauny i flory WPN. Park w ostatnim czasie zrealizował dwa projekty (trzeci jest w trakcie realizacji) o wartości 495 tys. zł i 1,8 mln zł, w ramach których powstała nowa infrastruktura: wspomniane parkingi – zlokalizowane przy Muzeum Wigier w Starym Folwarku i w rejonie Ośrodka Edukacji Środowiskowej nad Zatoką Słupiańską, pomosty, plac zabaw, a nawet 13 toalet kompostujących. Centrum Informacji Turystycznej, wystawa przyrodnicza i sala konferencyjna w Krzywem doczekały się modernizacji. Zadania te zostały wykonane dzięki funduszom przyznanym na ten cel przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” oraz Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W WPN pojawiły się też inwestycje zrealizowane w nowej technologii – m.in. pomosty – punkty widokowe wykonane z tworzywa z recyklingu. – Musimy budować z dobrej jakości materiałów, trwałych – tłumaczył w czasie prezentacji Maciej Ambrosiewicz, kierownik Muzeum Wigier. Bale drewniane, na których stawiane były pomosty czy też drewniane elementy na torfowiskach wytrzymywały zaledwie kilka lat.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Japońska grafika, spotkania, koncerty

Sprawdźmy, co się wydarzy w najbliższych dniach w Suwałkach....

Free jazz, film, rozmowa…

Ponownie zaglądamy do naszego kalendarza, by sprawdzić, co się...

Przed nami wiele wydarzeń – dokąd warto się wybrać?

Latem na Suwalszczyźnie dzieje się bardzo dużo. Niemal codziennie...
%d bloggers like this: