Reklama

Wigierski Park Narodowy wita turystów nowymi atrakcjami

Data:

- Reklama -
Rowery, stacja ładowania i stacja naprawcza.
Rowery, stacja ładowania i stacja naprawcza.

Rowery i stacje naprawcze, „odświeżona” wystawa edukacyjno-przyrodnicza, ścieżka „Ols”, ogród dydaktyczny, pomosty – punkty widokowe w Powałach i Bartnym Dole czekają już na turystów odwiedzających Suwalszczyznę.

– Aby coś szanować, najpierw trzeba to poznać – przekonywał w trakcie prezentacji projektów zrealizowanych w Wigierskim Parku Narodowym Jacek Łoziński, jego dyrektor. W trakcie piątkowego (03.07) spotkania w Krzywem i Muzeum Wigier w Starym Folwarku można było przekonać się, co nowego na sezon letni nad Wigrami przygotował WPN. A jest tego całkiem sporo.

Turyści odwiedzający WPN mogą korzystać ze ścieżek o łącznej długości 250 km. Ci zmotoryzowani, przed miejscami najbardziej atrakcyjnymi, mogą zatrzymać swój pojazd na bezpiecznym parkingu. Ci, którzy lubią aktywność fizyczną, mogą skorzystać z nowych rowerów. Przed siedzibą WPN w Krzywem i Muzeum Wigier w Starym Folwarku znajdują się też stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz stacje napraw rowerów. Dodatkowo, w ramach zrealizowanych projektów, WPN zakupił samochód i przyczepę, na której transportowane będą jednoślady do tych dwóch punktów.

W Muzeum Wigier na odwiedzających czekają projektory 3D i audioprzewodniki pomocne w poznawaniu fauny i flory WPN. Park w ostatnim czasie zrealizował dwa projekty (trzeci jest w trakcie realizacji) o wartości 495 tys. zł i 1,8 mln zł, w ramach których powstała nowa infrastruktura: wspomniane parkingi – zlokalizowane przy Muzeum Wigier w Starym Folwarku i w rejonie Ośrodka Edukacji Środowiskowej nad Zatoką Słupiańską, pomosty, plac zabaw, a nawet 13 toalet kompostujących. Centrum Informacji Turystycznej, wystawa przyrodnicza i sala konferencyjna w Krzywem doczekały się modernizacji. Zadania te zostały wykonane dzięki funduszom przyznanym na ten cel przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” oraz Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W WPN pojawiły się też inwestycje zrealizowane w nowej technologii – m.in. pomosty – punkty widokowe wykonane z tworzywa z recyklingu. – Musimy budować z dobrej jakości materiałów, trwałych – tłumaczył w czasie prezentacji Maciej Ambrosiewicz, kierownik Muzeum Wigier. Bale drewniane, na których stawiane były pomosty czy też drewniane elementy na torfowiskach wytrzymywały zaledwie kilka lat.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Biznes, poezja, muzyka i spotkania

Sprawdźmy, jakie propozycje kulturalne, biznesowe, warsztatowe i sportowe czekają...

Rykowisko, koncerty, filmy

W tym tygodniu, prócz dużego koncertu organizowanego w Suwałkach...

Integracja i muzyka

Ten tydzień przyniesie głównie spotkania i opowieści, choć w...

W tym tygodniu rządzi muzyka

Można zażartować, że po Suwałki Blues Festival jeszcze kurz...