Reklama

Tenis: połączą siły

Data:

- Reklama -

W Suwałkach zostanie reaktywowane stowarzyszenie sympatyków tenisa. Wobec planów budowy nowych kortów tenisowych i krytej hali każde wsparcie jest na wagę złota. To inwestycja rzędu kilku milionów złotych.

O planowanej inwestycji już pisaliśmy: BĘDĄ KORTY I HALA

We wtorek, 30 września w suwalskim aquaparku odbyło się spotkanie informacyjne połączone z panelem dyskusyjnym dotyczącym rozwoju tenisa w mieście. Wzięli w nim udział: Waldemar Borysewicz, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach oraz Kamil Klimek, Jadwiga Olbryś z Wydziału Oświaty, Wychowania i Sportu Urzędu Miejskiego, Wojciech Tulwin, przedstawiciel marki Recman, wspierającej polską reprezentację w tenisie ziemnym, Robert Usarek, trener i propagator tenisa i Wiesław Kamiński, niegdyś prezes działającego w mieście stowarzyszenia tenisowego.

tenis_spotkanie_2Waldemar Borysewicz w trakcie spotkania przedstawił plany budowy obiektów do gry w tenisa ziemnego, które zostaną zlokalizowane w sąsiedztwie Zalewu „Arkadia”. Istniejące tam korty zostaną zmodernizowane, a obok nich powstanie hala mieszcząca kolejne dwa korty. Realizacja wypracowanego rozwiązania może według wstępnych szacunków pochłonąć nawet 3,9 mln złotych. – Chcemy budować nie najtaniej, ale rozsądnie – podkreślił Borysewicz.

Miasto ma szansę pozyskania dofinansowania w wysokości do 1,5 mln zł ze środków ministerialnego programu, którego celem jest wsparcie środkami infrastruktury do rozwoju tej dziedziny sportu. Do czasu ogłoszenia naboru wniosków zostało jeszcze kilka miesięcy. Miasto jest już przygotowane, jednak potrzebuje poparcia lokalnej organizacji i rekomendacji Polskiego Związku Tenisowego.

Jak podkreślili przedstawiciele OSiR-u i Urzędu Miejskiego, w 1995 roku w Suwałkach działało stowarzyszenie, którego prezesem był Wiesław Kamiński. Sam Kamiński wspomina, że w tamtym czasie w Suwałkach nie było kortów z prawdziwego zdarzenia, a brak źródeł finansowania i opór ze strony ówczesnych władz miejskich nie pozwoliły na poprawę bazy sportowej i rozwój tenisa. Taka szansa, jaka pojawiła się obecnie, jest nie do przecenienia. Stąd też decyzja o reaktywowaniu tenisowego stowarzyszenia, które w przyszłości miałoby pełnić funkcję wspierającą działania samorządowe.

tenis_spotkanie_3Planowana baza tenisowa będzie składać się w sumie z czterech kortów – dwóch zewnętrznych i dwóch krytych. W hali, której projekt został opracowany na bazie doświadczeń innych miast i analiz dotyczących utrzymania obiektu (największym kosztem będzie ogrzewanie – OSiR zdecydował się na przyłącze gazowe), znajdzie się miejsce również dla widzów (49 miejsc z możliwością zwiększenia tej liczby). Jeśli projekt otrzyma wsparcie z Ministerstwa Sportu, korzystanie z kortów będzie płatne.

Tenisiści i sympatycy tenisa w tym sezonie na sportowej mapie miasta bardzo wyraźnie zaznaczyli swoją obecność. Jednym z największych wydarzeń były zawody „Recman Cup”. Wojciech Tulwin z firmy „Recman”, będącej oficjalnym sponsorem Reprezentacji Polski mężczyzn w tenisie, zapowiedział podczas spotkania kolejną edycję wydarzenia. Przyszłoroczny turniej prawdopodobnie będzie już dwudniowy, a bliższa współpraca z Polskim Związkiem Tenisowym przełoży się bezpośrednio na udział zawodników-amatorów z różnych miast Polski. W tegorocznej edycji turnieju uczestniczyło 32 mężczyzn. „Recman Cup” nie był jednak jedynym turniejem tenisowym w mieście. Zgodnie z wyliczeniami Roberta Usarka, podobnych wydarzeń na przestrzeni 3 miesięcy sezonu tenisowego (od lipca) było w sumie 14. Dobrą okazją do nauki gry w tenisa okazała się też Suwalska Akademia Tenisa Ziemnego, zorganizowana dla dzieci i młodzieży w ramach Wakacji z OSiR-em, która – zgodnie z obietnicami – doczeka się kontynuacji.

Projekt kortów i hali będzie jeszcze modyfikowany. W trakcie spotkania tenisiści wskazywali istotne poprawki, np. układ kortów, oświetlenie hali.

Poniżej wybrane wizualizacje (źródło – OSiR Suwałki):

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Sławy bluesa, damy bluesa – sobotni finał 17. SBF w wielkim stylu

W sobotę całe centrum miasta tętniło bluesem. Fani dobrej...

Gwiazdy ze świata i polski akcent na koniec. Piątkowe koncerty 17. SBF

Malkontenci narzekający, że festiwal bluesowy zmierza w złą stronę...

Blues uchwycony na fotografiach – wystawa Aigarsa Lapsy w Galerii Chłodna 20

Czy można obrazem oddać brzmienie? Okazuje się, że jest...

A na śniadanie… blues! Trwa drugi dzień 17. Blues Festival Suwałki

Po bardzo deszczowym czwartku piątek od rana powitał suwalczan...