Półtora tysiąca wykonawców przyjechało na “Muszelki Wigier”

0
52

Trwa XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca „Muszelki Wigier”. Już dziś Suwałkach wystąpi gwiazda wydarzenia – gruziński zespół „Barakoni”.

Autorki: Klaudia Jakubanis, Natalia Piasecka

XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca „Muszelki Wigier” rozpoczęły 25 maja przesłuchania wokalne. Następnego dnia miały miejsce warsztaty taneczne oraz eliminacje do koncertu piosenek Jarosława Kukulskiego. 27 maja na dwóch scenach Suwalskiego Ośrodka Kultury odbyły się przesłuchania konkursowe. W piątek, o 19:00 wystąpi gość specjalny z Gruzji – grupa taneczna „Barakoni”.

W sobotę, 28 maja do południa potrwają przygotowania do Koncertu Galowego. O godz 15:00 przewidziano uroczystość wręczenia nagród laureatom festiwalu. Następnie zwycięzcy kategorii muzycznej występują podczas koncertu. Kolejną atrakcją będzie muzyczny show „Tyle słońca w całym mieście” z przebojami J. Kukulskiego.

– Poprzednikiem „Muszelek Wigier” był Festiwal Piosenki Harcerskiej, który jednak nie otrzymał miana wydarzenia międzynarodowego – wspomina Jadwiga Tylenda, koordynator wydarzenia. Organizatorem „Muszelek Wigier” początkowo był Młodzieżowy Dom kultury w Suwałkach, lecz 2 lata temu pałeczkę przejął Suwalski Ośrodek Kultury, powstały na fundamentach zlikwidowanych MDK i ROKIS-u oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego w Suwałkach.

– W tym roku do Suwałk przyjechało około 1,5 tys. młodych artystów – zespołów i solistów. Aż 1200 z nich to tancerze, a około 240 – wokaliści. W SOK jurorzy wysłuchają i obejrzą popisy wokalno-taneczne reprezentantów Litwy, Łotwy, Estonii, Gruzji, Francji, Białorusi, Rosji oraz oczywiście – z Polski – dodaje koordynatorka.

Najlepsi – mają szansę wystąpienia na festiwalach m.in. we Włoszech, Rumunii, Bułgarii. W 2014 r. z 2 grupy z SOK-u pojechały na Międzynarodowy Festiwal Orfeusz, odbywający się we Włoszech. Były to zespoły Flex oraz Dotyk. Obie grupy zajęły pierwsze miejsca w swoich kategoriach. „Muszelki Wigier” co roku stają się przepustką do wyjazdu na festiwale ogólnopolskie i zagraniczne.

Młodych wykonawców w kategorii śpiew oceniają: Aleksander Pałac – muzyk, kompozytor, redaktor muzyczny w TVP; Krystyna Piotrowska – muzyk, kompozytor, trener wokalny, promotorka młodych talentów; Ignacy Ołów – doktor sztuk muzycznych, dyrygent Suwalskiego Chóru Żeńskiego „Cantilena”, chórmistrz w Zespole Pieśni i Tańca Suwalszczyzna; Nijola Berezine – muzyk, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki na Łotwie i studia piosenki Bauska; Barbara Słabicka – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, trener wokalny, realizator nagrań telewizyjnych i radiowych, organizator i reżyser koncertów i widowisk.

Jury w kategorii taniec tworzą: Sebastian Białobrzeski – zawodowy tancerz, nauczyciel tańca, choreograf, juror ogólnopolskich festiwali tanecznych; Maria Gierasimiuk – nauczyciel tańca, pedagog, choreograf, Wiesław Dąbrowski – choreograf Zespołu Pieśni i Tańca KURPIE ZIELONE w Białymstok; Siergiej Kowaliew – zastępca dyrektora Studia Estradowo – Scenicznego Eleny Szczedriny w Kalingradzie, kompozytor, reżyser koncertów i widowisk oraz Marian Pysznik.

Fot. Niebywałe Suwałki – Klaudia Jakubanis

Dodaj komentarz