Reklama
- Reklama -

„Requiem d-moll” Mozarta zakończyło „Barok na Mazurach” (foto)

II edycja festiwalu „Barok na Mazurach”, odbywającego się w Olecku i Gołdapi w dniach 25 czerwca – 2 lipca, to już miła dla ucha historia. Podczas finałowego koncertu, który miał miejsce w ostatnią niedzielę, 2 lipca publiczność wysłuchała kompozycji dwóch muzycznych gigantów.

„Aria na strunie G” Jana Sebastiana Bacha rozpoczęła koncert w Olecku, jedna z najbardziej znanych i najchętniej wykonywanych kompozycji tego kompozytora. Utwór datowany jest na lata 20. XVIII wieku – wciąż zachwyca i zachęca do kontemplacji.

Tym razem do udziału w muzycznych peregrynacjach organizowanych przez Fundację Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury „Na Mazurach” zostali zaproszeni muzycy Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, członkowie Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej oraz soliści: Olga Siemieńczuk (sopran), Wanda Franek (mezzosopran), Rafał Grozdew (tenor) oraz Paweł Czekała (bas) – dyrektor artystyczny tegorocznej edycji wydarzenia. Liczącym kilkadziesiąt osób zespołem dyrygował Dariusz Zimnicki. To pod jego batutą artyści wykonali m.in. „Requiem d-moll” Wolfganga Amadeusza Mozarta, kompozycję cieszącą się niesłabnącą popularnością, wokół której narosło wiele domysłów i zagadkowych historii.

„Requiem” Mozart tworzył „na łożu śmierci”. Zamówienie na utwór żałobny złożył u kompozytora Franz Graf von Walsegg-Stuppack – zlecenie było anonimowe, von Walsegg nie zjawił się u Mozarta osobiście, ale zapłacił tyle, ile zażądał kompozytor. Za pośrednictwem pewnego wiedeńskiego adwokata wypłacił też Mozartowi od razu 25 dukatów zaliczki, czyli połowę oczekiwanej kwoty. Kompozytor mszy żałobnej nie ukończył, zmarł. Ostateczny szlif utworowi nadał jeden z jego kopistów. Oleckie wykonanie legendarnego wręcz dzieła zakończyła owacja na stojąco.

Warto wspomnieć, że podczas pierwszego koncertu Festiwalu „Barok na Mazurach” w Olecku wystąpili: Royal Baroque Ensemble (zespół instrumentów historycznych) pod kierunkiem Liliany Stawarz – wybitnej polskiej klawesynistki, związanej m.in. z Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina i Warszawską Operą Kameralną.

II edycji wydarzenia towarzyszyła także wystawa plenerowa na temat historii Olecka, powstała we współpracy z Olecką Izbą Historyczną.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Najnowsze artykuły

Rada Miejska w Suwałkach uchyli uchwałę o budowie pomnika Aleksandry Piłsudskiej?

Podczas marcowego posiedzenia Rady Miejskiej w Suwałkach radni zdecydują...

Suwalczanka ze stypendium marszałka

Stypendia marszałka województwa odebrali plastycy, aktorzy, muzycy, publicyści, literaci,...

Motywacja to mit – co naprawdę sprawia, że ludzie robią to, co trzeba?

Ludzie często wierzą, że motywacja to droga do skutecznego działania. Widząc...

„Renta wdowia” – nie zwlekaj ze złożeniem wniosku

Od 1 stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już...

Premiera nowej koszulki na Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run

Organizatorzy imprezy oraz sponsor tytularny firma Rossmann zaprezentowali biegową...

Świętuj z nami Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru! 

W dniach 21–30 marca białostockie sceny zapraszają na Międzynarodowy...
Reklama

Pozostałe artykuły

Świętuj z nami Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru! 

W dniach 21–30 marca białostockie sceny zapraszają na Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru. W tym czasie publiczność będzie miała okazję doświadczyć bogactwa różnorodnych form scenicznych. Na...

Michał Barański „Masovian Mantra” w ramach Jazz Meeting 2025 w Ełku (wygraj zaproszenia)

Już 29 marca 2025 roku o godzinie 19:00 w sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury odbędzie się kolejny koncert w ramach tegorocznej edycji Jazz Meeting....

Reżyser tego filmu został skazany na osiem lat więzienia. „Nasienie świętej figi” w cyklu „Kino konesera” (bilety)

Film "Nasienie świętej figi" (ang. "The Seed of the Sacred Fig") w reżyserii Mohammada Rasoulofa to jedno z najważniejszych dzieł irańskiej kinematografii ostatnich lat....