Reklama

Finałowy „Autorsong” w Plazie – z Gałązką, Tymańskim i Wajciuszkiewiczem

Data:

- Reklama -

Artyści wiarygodni nie korzystają z pomocy tekściarzy i sztabu wizażystów, stylistów, PR-owców. Tacy są właśnie songwriterzy, którzy zaprezentowali swoją twórczość w galerii Suwałki Plaza. Koncert, wystawa i promocja płyty „Autosong” odbyły się w ramach interdyscyplinarnego i międzynarodowego projektu pod tym samym tytułem.

Tryptyk artystyczny rozpoczął się od prezentacji prac Zbigniewa Terepko i Walentyny Szoby z Grodna. Białoruska artystka jest też autorką okładki i ilustracji wydawnictwa fonograficznego, którego premiera odbyła się 14 stycznia w Plazie i które każdy ze słuchaczy otrzymał po koncercie finałowym.

Prace Walentyny Szoby nie po raz pierwszy były prezentowane w Suwałkach. W 2010 roku Białorusinka gościła w Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłło z wystawą pt. „Słońce, księżyc, ptak”. Tym razem jednak autorce prac porównywanych do twórczości Marca Chagalla towarzyszyli znakomici songwriterzy z Polski, Litwy, USA i Białorusi.

– Idę do kraju skrzydlatych pieśni – śpiewa na płycie Marek Gałązka z zespołem. Wraz z nim do „tajemnego ogrodu” piosenki autorskiej udali się i inni. W koncercie finałowym wzięli udział Tymon Tymański – czołowy przedstawiciel alternatywy muzycznej, a także twórca aranżacji płyty „Autorsong”. W Plazie wystąpił również Zmićjer Wajciuszkiewicz – legendarna postać białoruskiej sceny muzycznej, dysydencki artysta i bard z Mińska, który ma zakaz występów w swoim kraju. Wajciuszkiewicza suwalska publiczność mogła usłyszeć podczas jendego z poprzednich koncertów odbywających się w ramach projektu „Autorsong”. Na scenie zagrał także Daniel Hertzov z USA – folk-rockowy muzyk o rosyjsko-chasydzkim rodowodzie, jak również Darius Atika – lider czołowej litewskiej grupy rockowej. Zadanie prowadzenia koncertu z żartem i refleksją na temat współczesnej kultury przyjął na siebie Jan Kondrak.

Przy okazji koncertu „Autorsong” Niebywałe Suwałki przeprowadziły wywiad z Tymonem Tymańskim. Film wideo, na którym artysta opowiada o twórczości, polityce i telewizyjnej papce, już niebawem na naszej stronie.

Słowa jednej z piosenek znajdujących się na płycie współczesnego barda – Marka Gałązki:

No se puede vivir sin amar

Nie można żyć bez miłości

Ziemia jeśli jest to ziemia

niechaj kręci się

bo jutro może być za późno

może być za trudno

no se puede vivir sin amar

Słońce jeśli jest to słońce

niech roztacza blask

bo jutro może być za późno

może być za trudno

no se puede vivir sin amar

A wiatr jeśli jest to wiatr

niech na skrzydłach gra

bo jutro może być za późno

może być za trudno

no se puede vivir sin amar

Woda jeśli jest to woda

niech ma źródła smak

bo jutro może być za późno

może być za trudno

no se puede vivir sin amar

Niebo jeśli jest to niebo

niech uchyli bram

bo wcale nie musi być trudno

nie musi być późno

jeśli miłość nasza pragnie nas

Fot. Niebywałe Suwałki, Wojciech Otłowski, Marcin Wasilewski, DubRAT

Więcej o poprzednich koncertach:

To tak, jakby w Polsce Kazik był zabroniony – http://www.niebywalesuwalki.pl/5999/

Bard w Plazie – http://www.niebywalesuwalki.pl/1663/

Amberlife – litewski songwriter wystąpił w Plazie – http://www.niebywalesuwalki.pl/4420/

3 KOMENTARZE

  1. […] Wydarzenie „Niemen rzeka artystów” 28 września o godz. 16.00 rozpocznie wernisaż wystawy Walentyny Szoby (trzy lata temu artystka swoje obrazy prezentowała w Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach) i Władimira Pantielejewa (jego rzeźby z kolei obejrzeć można przed budynkiem Suwalskiego Ośrodka Kultury). Następnym punktem programu będzie pokaz wspomnianego już filmu z Karoliną Gruszką i Zmicierem Papko w rolach głównych. O 20.30 zagra Aleś Kamocki, poeta, kompozytor, filozof, którego piosenki wykonuje również Zmicier Wajciuszkiewicz, znany suwalskiej publiczności z projektu „Autorsong”. […]

  2. […] Niestety, zapowiadana wcześniej gwiazda wieczoru – Jerzy Kryszak z powodu innych zobowiązań artystyczno – zawodowych nie będzie mógł wystąpić w Gołdapi. O godz. 18.00 na scenę wyjdzie za to Marek Gałązka, który niedawno zakończył wspólny projekt „Autorsong”, w ramach którego dał cykl koncertów w Suwałkach, w czasie ostatniego z nich wystąpił razem z Tymon Tymańskim – zobacz szczegóły: http://www.niebywalesuwalki.pl/6841/ oraz http://www.niebywalesuwalki.pl/7031/ […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Protest rolników przenosi się na granicę polsko-litewską

Z powodu planowanego protestu polskich rolników, którzy zamierzają zablokować...

Od marca wyższe również dodatki do emerytur i rent

Od 1 marca 2024 r. przeprowadzona zostanie waloryzacja emerytur...

Trwają przygotowania do premiery „Szwagierek”

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają...

Zatrudnienie w Białymstoku – jak wybrać potencjalnego pracodawcę?

Decyzja dotycząca wyboru pracodawcy jest jednym z najpoważniejszych wyzwań...