Reklama

20+2, czyli rachunek przyszłości i przeszłości „Pogranicza”

Data:

- Reklama -

– Wyraźnie odczuwamy bowiem dojrzewający czas przekroczenia kolejnego progu, który mocno koresponduje z tym, co się wokół nas w świecie dzieje – to słowa Krzysztofa Czyżewskiego, doskonale określające klimat wydarzeń zaplanowanych w programie 20-lecia sejneńskiego „Pogranicza”.

Inauguracja 7-dniowego świętowania odbyła się 28 kwietnia w Białej Synagodze w Sejnach. Na zaproszenie „Pogranicza” przyjechali znakomici goście, wśród których znaleźli się: Irena Grudzińska-Gross, Tomas Venclova, Andrzej Strumiłło, czy też Anthony Miłosz, syn noblisty. Obowiązek i przyjemność prowadzenia wieczoru przyjęła na siebie Agnieszka Janowska, która sięgnęła we wstępie po ideę „Pogranicza” kulturalnego i pogranicza społecznego. Mówiła o trudnym zadaniu „budowniczych mostów”, którzy w XXI wieku muszą zmagać się z wieloma granicami. Takim „budowniczym” jest Krzysztof Czyżewski, założyciel „Pogranicza”, który swój warsztat stworzył między ludźmi.

O wyzwaniach wieku wspomniała również Irena Gross-Grudzińska, przewodnicząca rady Fundacji „Pogranicze”. Gross-Grudzińska podczas Agory Otwarcia podkreśliła także rolę sejneńskiej organizacji w budowaniu społecznej tkanki łącznej, jak również jej zadania polegającego na dopuszczeniu do głosu „naszych umarłych”, co w prostych słowach określić można jako tworzenie świadomości historycznej regionu poprzez codzienną działalność, dzięki której światło dzienne ujrzała m.in. książka „Sąsiedzi”.

Swój udział w podsumowaniu działalności „Pogranicza” miał też Tomas Venclova. Człowiek Pogranicza przypomniał, że w tym miejscu granica nie dzieli a łączy. Dzięki różnorodności kulturowej pogranicze tworzy niepowtarzalną ofertę, niepowtarzalną atmosferę. To z tym miejscem związany był Czesław Miłosz, którego Venclova określił mianem „poety obojga narodów”. Takim był przecież i Adam Mickiewicz.

Goście zaproszeni do udziału w Agorze Otwarcia docenili przede wszystkim pracę kulturalną od podstaw, którą od ponad dwoch dekad wykonuje „Pogranicze”. Dzięki tej aktywności program obchodów 20-lecia jest tak bogaty. W trakcie siedmiu dni w dwóch przestrzeniach – Sejnach i Krasnogrudzie odbędą się liczne spotkania, koncerty, spektakle, ale i rozmowy z mistrzami: Kunzang Choden, Nikosem Stavroulakisem, Ludwikiem Flaszenem (współpracownikiem Jerzego Grotowskiego) i Maksem Furmańskim (rabinem i kantorem urodzonym w Sejnach). Szczegóły wydarzenia na stronie: http://pogranicze.sejny.pl/news,243,202_czyli_co_widac_z_pogranicza___program.html

Patronat medialny nad wydarzeniem „20+2, czyli co widać z Pogranicza” sprawują: Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Dwójka, Wrota Podlasia oraz portal Niebywałe Suwałki.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kwiatowa Gala już w ten weekend (wygraj vouchery)

Suwałki Arena czeka w weekend na wszystkich miłośników roślin...

Co oznacza szarpanie silnika i jak temu zaradzić?

Za nierówną pracę silnika samochodu mogą być odpowiedzialne usterki...

Polacy już prawie gotowi na grilla w majówkę. W tym roku przeznaczają na biesiadę średnio od 50 do 150 zł

66% Polaków planujących spotkania przy grillu w okresie majówki...