„Hamlet” pod wodą i „Instrukcja obsługi Suwałk”

0
42
„Hamlet” pod wodą i „Instrukcja obsługi Suwałk” Niebywałe Suwałki 3

W programie Teatr-Akcji „Na Zachód” jest szekspirowski „Hamlet” – dzieło jednego z największych europejskich dramaturgów, pokazane zostanie w technice podwodnego teatru lalek. Mocnym punktem tej edycji wydarzenia ma być sztuka performance.

Znany z poprzednich odsłon festiwalu duet performatywny Janicka/Elsner zaprasza na „Pokój Amesa” (1 sierpnia). Jest to performatywny projekt audiowizualny, w którym ruch, dźwięk i obraz stanowią integralną całość. Inspiracją do jego stworzenia było złudzenie optyczne zachodzące w tzw. „pokoju Amesa”, czyli specyficznej konstrukcji czterech ścian, podłogi i sufitu. Obserwatorowi wydaje się, że postaci stojące wewnątrz pokoju różnią się wielkością.

Jak informuje Marta Grzymkowska – w programie festiwalu jest także performance muzyczno-taneczny [ru:ts] Jana Kuehlinga w wykonaniu zaproszonych artystów m.in. z Niemiec i Polski (2 sierpnia). [ru:ts] to fonetyczna transkrypcja angielskich słów „route”, czyli droga, trasa, i „root”, czyli korzeń. – Wychodzimy z założenia że właśnie korzenie, własna tożsamość jest, jeżeli nie do odkrycia, to do wyczucia, spontanicznego dotknięcia podczas bycia „w drodze”, poprzez konfrontację z tym co obce i nieznane – mówią twórcy.

Mieszkańcy miasta będą też mieli okazję, by innym okiem spojrzeć na miejsce, w którym żyją. Autorzy performance’u „Instrukcja obsługi Suwałk” pokażą, że park może służyć nie tylko do odpoczynku, chodnik nie tylko do chodzenia, a przystanek nie tylko do czekania na autobus (5 sierpnia).

Przed widzami festiwalu pojawi się też szansa, by odkryć nieznaną jeszcze w naszym mieście formę wyrazu – Teatr Forum (2 sierpnia). To rodzaj otwartej i interaktywnej praktyki teatralnej, stworzony przez brazylijskiego aktora, reżysera i krytyka społecznego Augusto Boala. Opracowane przez niego metody pracy przygotowują aktorów do działań ulicznych, interwencyjnych, związanych z codziennym życiem i wciągających do udziału widzów. To właśnie publiczność będzie musiała rozwiązać postawiony przez aktorów problem.

W programie jest też „Wiwisekcja” według Mirona Białoszewskiego, spektakl suwalskiego Teatru Form Czarno-Białych „Plama” (4 sierpnia). Młodzi aktorzy na scenie łączą teatr psychologiczny z teatrem obrazu – w dialogi wplatają wizję Rembrandtowskiej „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i energetyczny taniec.

Z kolei 3 sierpnia publiczność rozgrzeje zespół Tsigunz Fanfara Avantura, czyli siedmioosobowa orkiestra dęta, grająca muzykę bałkańską we współczesnych aranżacjach.

Organizatorzy przygotowali też coś specjalnie dla „najnajmłodszych”, czyli dzieci już od pierwszego roku życia. To spektakl pt. „Podłogowo” (29 lipca).

– Teatr-Akcje zakończą się nowatorską interpretacją szekspirowskiego „Hamleta”. W podwodnym teatrze lalek istnieją obok siebie dwa światy – świat Hamleta powiązanego z Duchem Ojca i świat pozostałych postaci, które zanurzone są w wodzie, symbolizującej materię. Odwieczny dramat głównego bohatera odegrają podwodne marionetki, ale zaznaczamy, że nie jest to spektakl dla dzieci – dodaje organizatorka.

Festiwalowi będzie towarzyszył talk show na żywo, w którym działacze i przyjaciele Stowarzyszenia „Nie Po Drodze” będą wspominali 10 lat istnienia organizacji (4 sierpnia). Nie zabraknie wzruszeń, zabawnych momentów i niespodzianek.

Z okazji 10-lecia Stowarzyszenia został ogłoszony konkurs na nieznaną fotografię, dokumentującą działania „Nie Po Drodze”. Może to być zdjęcie reporterskie lub artystyczne, ważne, by przedstawiało działalność organizacji. Prace można nadsyłać do końca lipca na adres: martagrzymkowska@niepodrodze.org, regulamin konkursu znajduje się na stronie www.niepodrodze.org i www.teatr-akcje.pl.

Na podst. materiałów prasowych.

Fot. “Hamlet” – Krzysztof Dziemian oraz Fanfara – Radek Spassówka

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest portal “Niebywałe Suwałki”.

Dodaj komentarz