153. urodziny sztuki! Jubileusz i akcja „Żona dla Alfreda”

0
182
153. urodziny sztuki! Jubileusz i akcja „Żona dla Alfreda” Niebywałe Suwałki 2

Suwalscy muzealnicy w imieniu Alfreda Wierusza-Kowalskiego gościli w ostatnią niedzielę kilka pokoleń suwalczan, którzy przyszli świętować urodziny malarza. Oprócz kolorowych babeczek i zdmuchiwania świeczek, było też na co popatrzeć. Obrazy z prywatnej kolekcji i wizualizacja stałej ekspozycji poświęconej malarzowi dodały spotkaniu atrakcyjności.

To kolejne spotkanie zorganizowane z inicjatywy Elizy Ptaszyńskiej, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, którego celem było zebranie środków na zakup portretu Jadwigi Wierusz-Kowalskiej i promocja twórczości malarza. Jedyny obraz przedstawiający żonę artysty jest częścią prywatnej kolekcji i aby umieścić go w zbiorach muzealnych, potrzeba jeszcze prawie 129 tys. złotych.

Akcja zatytułowana „Żona dla Alfreda” została zainaugurowana prezentacją portretów i autoportretów członków rodziny artysty. Tym razem w Muzeum Okręgowym można było zobaczyć obrazy: „Przed meczetem” (po 1903), „Orszak weselny”, „Na przełaj przez łąki”, „Przejście przez bród”, „Ekscytującą podróż (napad wilków)” oraz wachlarz z piórami ozdobionymi m.in. przez Wierusza-Kowalskiego, Defreggera, Uhde i Kaulbacha. Główną bohaterką artystycznej prezentacji była oczywiście Jadwiga, która „zerkała” z boku na gości, „przysłuchując się” opowieści Elizy Ptaszyńskiej o malarstwie męża.

Kustosz mówiła o ilustracjach napadu wilków, na których Wierusz-Kowalski nigdy nie umieszczał krwi, wspomniała także o pięknym śniegu, równie zachwycającym jak na obrazach Fałata lub Chełmońskiego. Eliza Ptaszyńska opisała również interesujący obraz „Przed meczetem”. Mimo że poruszający orientalną tematykę, wciąż charakteryzuje się „Wieruszowym” emploi. – Widać tu inny sposób malowania, inne łączenie kolorów, ale i swobodę gestu malarskiego, a nawet brawurę w posługiwaniu się kolorem – podkreślała Eliza Ptaszyńska.

Druga część spotkania przeniosła gości na ekspozycję stałą, będącą wciąż w fazie projektu, którego autorem jest Adam Orlewicz. Efekty jego pracy można oglądać między innymi w muzeach w Dreźnie, w Lublinie czy Warszawie.

Atrakcje urodzinowe czekały także na najmłodszych, którzy po oficjalnym rozpoczęciu zajęli się dekorowaniem babeczek, kolorowaniem, rysowaniem, udziałem w konkurencjach sportowych.

Każdy z gości mógł wesprzeć akcję „Żona dla Alfreda”, kupując karty pocztowe z reprodukcjami obrazów Wierusza-Kowalskiego, publikacje, drzeworyty etc.

Jak przekazać pieniądze na zakup portretu Jadwigi? Numer konta znajduje się na stronie akcji

 Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply