W poniedziałek, 5 listopada odbyła się Międzyszkolna Gra Miejska „100 Lat Niepodległej”. Była to wspaniała lekcja historii, którą rozpoczęto na Placu Marii Konopnickiej od odśpiewania „Roty”, a zakończono uroczystym wykonaniem „Mazurka Dąbrowskiego” w Muzeum Okręgowym – miejscu szczególnie związanym z niepodległością naszego miasta.

Autor: Anna Gawlińska

W grze wzięli udział uczniowie wraz z nauczycielami ze wszystkich publicznych suwalskich szkół podstawowych, czyli: SP 2, SP 4, SP 5, SP 6, SP 7, SP 9, SP 10, SP 11. Organizatorem Gry był Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach pod opieką Anny Gawlińskiej oraz Szczep harcerski „Zorza”, z odkrywcą Samuelem Salamonem na czele. Gra polegała na wykonaniu dziewięciu zadań w ośmiu lokacjach, rozmieszczonych na terenie Suwałk. Do przejścia było około 12 kilometrów.

W poszczególnych punktach gry patrole musiały wykazać się znajomością biografii takich postaci związanych z historią naszego kraju lub miasta, jak: Józef Piłsudski, Alfred Wierusz-Kowalski, Maria Konopnicka, Teofil Noniewicz, Emil Młynarski, Aleksandra Kujałowicz, gen. bryg. pil. Witold Urbanowicz, Tadeusz Kościuszko. Poza tym młodzież miała wykonać zadania: namalować plakat o Niepodległej Polsce, napisać wiersz o miłości do Ojczyzny, wymienić jak najwięcej miejsc w Suwałkach związanych z historią, przeprowadzić walkę na miecze, przekazać informację alfabetem Morse’a, opatrzyć ranną, zaśpiewać piosenkę lub pieśń patriotyczną, przejść ćwiczenia przygotowujące do pilotażu. Było też zadanie bonusowe: rozpoznać wydarzenia z życia i kapłanów związanych z walką o niepodległość Polski. Wszystkie patrole wykonały podjęte zadania.

Grę objął Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Suwałk. Współpracowało przy jej organizacji Muzeum Okręgowe.

Fot. Uczestnicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj