Reklama

Obwodnica i kolej w drodze

Data:

- Reklama -

 

Od chwili wydania decyzji środowiskowej w związku z planami budowy obwodnicy Suwałk nowe wieści rzadko docierają do ratusza. Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji inwestycji. Firma, która wygra, na zakończenie prac będzie miała 2 lata.

Pieniądze na drogę znajdą się dopiero w 2014 roku. To optymistyczny wariant. Prezydent liczy, że z poparciem lokalnych posłów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wreszcie uda się zrealizować wielki plan drogowy. O stan realizacji projektu pytał na ostatniej sesji Zdzisław Przełomiec, radny klubu „Łączą nas Suwałki”, wcześniej „Wizja Gajewskiego”.

Prezydent Czesław Renkiewicz otrzymał niedawno informację od dyrektora białostockiego oddziału GDDKiA, że środki na przygotowanie dokumentacji inwestycji znajdą się w przyszłorocznym budżecie. – Kolejny krok to uzyskanie decyzji budowlanej, wykup gruntów. Jeśli są pieniądze na dokumentację, to będą i na budowę obwodnicy. Wystąpiliśmy do GDDKiA o potwierdzenie informacji na piśmie – mówił w środę prezydent. Czesław Renkiewicz uważa, że w 2014 roku jest realna szansa na rozpoczęcie budowy drogi. Pomocny może okazać się lobbing ze strony naszych posłów, którzy przed wyborami wielokrotnie powtarzali, że o obwodnicy Suwałk nie zapomną.

Zupełnie inną kwestią jest realizacja międzynarodowego korytarza kolejowego Rail Baltica. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami trasa biegnie przez Białystok, Ełk, Olecko, Suwałki i dalej – do granicy z Litwą. Projekt budowy pierwszego odcinka – z Suwałk na Litwę jest w tej chwili na liście rezerwowej. Inwestycja nie ma jeszcze raportu oddziaływania na środowisko. Z racji transgranicznego charakteru projektu przy opracowaniu dokumentu będzie współpracować strona litewska. 

Fot. www.freedigitalphotos.net

Więcej:

http://www.niebywalesuwalki.pl/3488/

http://www.niebywalesuwalki.pl/2077/

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców otwiera biura w regionie

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, jednej z...

W Suwałkach powstanie szkoła podstawowa z litewskim j. nauczania: Spotkanie z minister oświaty Litwy

Jurgita Šiugždinienė, Minister Oświaty, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej...

Spalarnia śmieci z dotacją. Inwestycje ma być gotowa w 2026 roku

Za ponad 157 mln złotych do 2026 roku w...

Zmiany w Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej: Radni apelują o dyskusję i próbę porozumienia

Jednym z punktów poniedziałkowego (19 stycznia) posiedzenia Komisji Ekologii,...