Reklama

Obwodnica i kolej w drodze

Data:

- Reklama -

 

Od chwili wydania decyzji środowiskowej w związku z planami budowy obwodnicy Suwałk nowe wieści rzadko docierają do ratusza. Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji inwestycji. Firma, która wygra, na zakończenie prac będzie miała 2 lata.

Pieniądze na drogę znajdą się dopiero w 2014 roku. To optymistyczny wariant. Prezydent liczy, że z poparciem lokalnych posłów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wreszcie uda się zrealizować wielki plan drogowy. O stan realizacji projektu pytał na ostatniej sesji Zdzisław Przełomiec, radny klubu „Łączą nas Suwałki”, wcześniej „Wizja Gajewskiego”.

Prezydent Czesław Renkiewicz otrzymał niedawno informację od dyrektora białostockiego oddziału GDDKiA, że środki na przygotowanie dokumentacji inwestycji znajdą się w przyszłorocznym budżecie. – Kolejny krok to uzyskanie decyzji budowlanej, wykup gruntów. Jeśli są pieniądze na dokumentację, to będą i na budowę obwodnicy. Wystąpiliśmy do GDDKiA o potwierdzenie informacji na piśmie – mówił w środę prezydent. Czesław Renkiewicz uważa, że w 2014 roku jest realna szansa na rozpoczęcie budowy drogi. Pomocny może okazać się lobbing ze strony naszych posłów, którzy przed wyborami wielokrotnie powtarzali, że o obwodnicy Suwałk nie zapomną.

Zupełnie inną kwestią jest realizacja międzynarodowego korytarza kolejowego Rail Baltica. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami trasa biegnie przez Białystok, Ełk, Olecko, Suwałki i dalej – do granicy z Litwą. Projekt budowy pierwszego odcinka – z Suwałk na Litwę jest w tej chwili na liście rezerwowej. Inwestycja nie ma jeszcze raportu oddziaływania na środowisko. Z racji transgranicznego charakteru projektu przy opracowaniu dokumentu będzie współpracować strona litewska. 

Fot. www.freedigitalphotos.net

Więcej:

http://www.niebywalesuwalki.pl/3488/

http://www.niebywalesuwalki.pl/2077/

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Miasto dostało pieniądze na otwarcie czwartego żłobka

Suwałki szykują się do utworzenia czwartego żłobka miejskiego, w...

Prezydent Suwałk o koncercie TVP: Nie mogę nikomu zakazać korzystania z terenu miejskiego

Temat odwołanego koncertu z okazji 10-lecia Suwalskiego Ośrodka Kultury...

Podlaskie Forum Gospodarcze za nami: Dyskusje o drogach, kolei i lotniskach

W piątek, 11 sierpnia odbyło się ważne spotkanie w...

Wbicie łopaty pod inwestycję drogową jak wiec przedwyborczy?

W Suwałkach, w sobotę, 5 sierpnia odbyła się uroczystość...