„Moje miejsce już tam” w Centrum Sztuki Współczesnej

2
121

 

Nowa wystawa w suwalskiej galerii to w pewnym sensie retrospekcja. Część prezentowanych w CSW prac Michała Zielińskiego można było zobaczyć w Domu Pracy w Wigrach. Była to ostatnia ekspozycja przed likwidacją placówki. Tytuł wystawy „Moje miejsce już tam” został zaczerpnięty z rozmowy z nieżyjącym już Tadeuszem Karczewskim, bohaterem fotografii młodego artysty.

Można powiedzieć, że Michał Zieliński podróż i odkrywanie ma we krwi. Urodził się w Gołdapi, mieszkał w Olecku, studia ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej w Pracowni Fotografii prof. Piotra Wołyńskiego w roku 2010. Wystawa prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej to projekt wieloletni. Podróż po Suwalszczyźnie w celu utrwalania śladów pamięci Michał Zieliński rozpoczął w 2009 roku.

Iza Muszczynko, kierownik Centrum Sztuki Współczesnej przyznaje, że ujmuje ją klasyczna forma artystyczna prac Zielińskiego. Młody artysta dotyka w nich egzystencji człowieka. Fotografie nawiązują do koncepcji prac Zofii Rydet, która  próbowała stworzyć obraz polskiego społeczeństwa – głównie ludzi żyjących na prowincji, gdzie czas się zatrzymał. Zieliński – w przeciwieństwie do Rydet – do odwiedzanych wcześniej miejsc wraca i utrwala zmiany. – Jeżdżę dużo po Suwalszczyźnie w poszukiwaniu ciekawych ludzi. Robię im zdjęcia na kliszach fotograficznych, a potem ponownie przyjeżdżam i realizuję naświetlenia na ścianach. To ma być ślad mojej działalności twórczej – podkreśla artysta.

Realizowanie projektu jest bardzo wymagającym procesem, czasochłonnym. Michał Zieliński przyznaje, że spędza dużo czasu z ludźmi, których fotografuje. Jak przyznaje – zdarza się, że efekty jego pracy nie do końca są dla nich zadowalające. Pozyskanie zaufania też nie jest łatwe. Niektórzy pytają, czy artysta nie jest przypadkiem Świadkiem Jehowy.

Wystawa Michała Zielińskiego „Moje miejsce już tam” zdobyła pierwszą nagrodę na III Warszawskim Biennale Sztuki Mediów 2010 roku. Wystawa została nagrodzona w konkursie prac dyplomowych, absolwentów szkół artystycznych w Polsce. Michał Zieliński jest również stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej.

Prace w Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach można oglądać od wtorku do niedzieli w godz.  9.00 – 17.00 (ul. Kościuszki 45).

2 KOMENTARZE

  1. […] Nigdy nie wiadomo, czy i tym razem pasja, fascynacja obrazem nie przerodzi się w coś więcej. Życie potrafi być zaskakujące. Długo by mówić o absolwentach MSF, choć o jednym z nich warto przypomnieć. Uczestnikiem kursu prowadzonego przez Radosława Krupińskiego jest Michał Zieliński. Fotografie absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu można było oglądać przed laty w Domu Pracy Twórczej w Wigrach, a na początku br. w Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłło w Suwałkach (więcej o wystawie „Moje miejsce już tam” w artykule – TUTAJ). […]

Leave a Reply