Płynące z mediów informacje o aktach terroru i braku porozumienia w różnych środowiskach budzą lęk, że fala przemocy zdominuje wszelkie społeczne relacje, a przecież większość z nas chce żyć w poczuciu bezpieczeństwa. Problem wzrostu agresywnych postaw dorosłych, a przede wszystkim dzieci i młodzieży, wielokrotnie pojawia się w kontekście bezradności otoczenia wobec takich zachowań. (…) Jednym ze sposobów świadomej pracy nad strachem, złością i agresywnością jest stosowanie metody Porozumienia Bez Przemocy*.
Metody tej można się nauczyć. Dzięki treningowi opartemu na zasadach komunikacji empatycznej i metodzie nonviolent communication (porozumiewanie się bez przemocy) o wiele łatwiej zachować równowagę w czasie trudnych rozmów. Sposobów na przekształcenie dotychczasowych rozmów – irytujących i bolesnych – w efektywny dialog prowadzący do rozwiązań akceptowanych przez obie strony jest całkiem sporo. O tym, w jaki sposób unikać słownych przepychanek, będzie można dowiedzieć się w czasie dwudniowych warsztatów, które odbędą się w Suwałkach 16 i 17 marca.
W ich trakcie będzie okazja do wykonania testu sprawdzającego utrwalone nawyki komunikacyjne w ważnych dla nas relacjach. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyrażać trudne emocje w sposób nie uaktywniający agresji i nieraniący dla otoczenia. Każdy z zainteresowanych poćwiczy umiejętność zatrzymywania się, zanim pod wpływem silnych emocji zrobi coś, czego potem może żałować.
Więcej na temat Stowarzyszenia metody NVC (nonviolent communication) – pol. porozumienie bez przemocy na stronie: www.sztukarozwoju.pl
Udział w szkoleniu jest płatny (250 zł). Osoby, które chciałyby uczestniczyć w zajęciach i jedyną przeszkodą jest dla nich koszt tych zajęć – proszone są o kontakt w celu znalezienia dogodnego rozwiązania. Informacje, zapisy: sztukarozwoju@gmail.com
Projekt i prowadzenie zajęć:
Ewa Mażul – wieloletni praktyk i promotor metody nvc, trener komunikacji – specjalizuje się w zagadnieniach komunikacji w sytuacjach trudnych, niwelowaniu agresji, komunikacji empatycznej. Wykładowca Pedagogium – Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie, współpracuje z wydziałem Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Publikuje artykuły z zakresu komunikacji m.in. w Charakterach, Sensie, Niebieskiej Linii. Prowadzi zajęcia dla pracowników firm, nauczycieli, rodziców i osób indywidualnych, które dotyczą również pomocy w nauce trafnego rozpoznawania potrzeb dziecka, wychowanka, podopiecznego i pomagania mu w wyrażaniu tych potrzeb w sposób nietoksyczny (cykle szkoleniowe: „Wychowywać wspierając, czyli jak uniknąć „dołowania” naszych pociech”, „Trudne rozmowy z dziećmi i młodzieżą – czyli co blokuje porozumienie i jak to zmienić?”, „Wychować i nie zwariować – czyli jak sobie radzić z trudnymi emocjami w relacjach z dziećmi”).
*W tekście został wykorzystany fragment artykułu autorstwa Ewy Mażul „Rozumiejący przepływ”, który ukazał się w dwumiesięczniku wydawanym przez Instytut Psychologii Zdrowia „Niebieska Linia”.
Materiał sponsorowany.
Fot. chrisroll – http://www.freedigitalphotos.net