Reklama

Ser z Wiżajn w Unii

Data:

- Reklama -

 

Konkurs „Produkt Europejski z Podlaskiego” doczekał się rozstrzygnięcia. Najlepsze w ocenie komisji produkty to ser z Wiżajn, zgłoszony przez stowarzyszenie „Macierzanka” oraz „Miód Lipiec Białowieski”, którego producentem jest Stowarzyszenie Pszczelarzy Rejonu Puszczy Białowieskiej. 

W konkursie mogły uczestniczyć wyłącznie te podmioty, które są zrzeszone i wytwarzają produkty według wspólnej specyfikacji. Konkurs jest inicjatywą Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa.

– Wybraliśmy dwa różne produkty, ale ściśle związane z promocją Województwa Podlaskiego, już sam proces rejestracji jest elementem promocyjnym, i może przełożyć się na sprzedaż – przekonywali członkowie komisji.

Konkurs ma na celu pomoc producentom  w rejestracji swojego produktu w europejskim systemie nazw, jak też rozpropagowanie idei unijnej rejestracji produktów rolnych i środków spożywczych na terenie województwa. W ramach pozyskanych środków laureaci otrzymają możliwość opłacenia zleceń lub usług, które będą stanowiły podstawę do złożenia wniosku o rejestrację unijną do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Za uzyskane pieniądze można będzie między innymi opłacić badania laboratoryjne, badania konsumenckie i wsparcie ekspertów, którzy pomogą w procesie rejestracji.

W puli konkursu „Produkt europejski z Podlaskiego” znajdowało się 30 000 zł. Ta kwota została podzielona po równo. Laureatów wyłoniła komisja powołana przez Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich. W jej skład weszli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, oraz eksperci z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Katarzyna Zajączkowska, Wojewódzkiej Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych – Bohdan Goss, Izby Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku – Witold Karczewski, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie – Mariusz Cylwik, Muzeum Podlaskiego – Andrzej Lechowski.

Komisja oceniająca produkty brała pod uwagę doświadczenie grupy w realizacji wspólnych projektów, urynkowienie produktu, znaczenie produktu dla lokalnej gospodarki, funkcjonowanie w świadomości konsumenta, zachowanie lokalnych receptur i metod wytwarzania.

Dotychczas tylko dwa podlaskie produkty mają unijną rejestrację: pierekaczewnik wytwarzany w Kruszynianach oraz miód wielokwiatowy z Sejneńszczyzny.

Więcej informacji o serach z Wiżajn można znaleźć w papierowym wydaniu „Niebywałych Suwałk” – w artykule „Kariera sera z Wiżajn”.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kwiatowa Gala już w ten weekend (wygraj vouchery)

Suwałki Arena czeka w weekend na wszystkich miłośników roślin...

Co oznacza szarpanie silnika i jak temu zaradzić?

Za nierówną pracę silnika samochodu mogą być odpowiedzialne usterki...

Polacy już prawie gotowi na grilla w majówkę. W tym roku przeznaczają na biesiadę średnio od 50 do 150 zł

66% Polaków planujących spotkania przy grillu w okresie majówki...