Reklama

„Kroniki sejneńskie” – historia miasta zaklęta w spektaklu

Data:

- Reklama -

Badanie tożsamości Sejn, związków mieszkańców z ich „małą ojczyzną”, niwelowanie pojęcia „inności” – to wszystko można odnaleźć w spektaklu „Kroniki sejneńskie” w reżyserii Bożeny Szroeder. Opowieść teatralna została stworzona na kanwie historii najstarszych mieszkańców Sejn, których poznawaniem zajmowała się młodzież „Pogranicza”.

W tym wielowątkowym spektaklu znaleźć można i wzmiankę o pięknej Racheli, ale i obyczaje Żydów , u których „wszystko było inne”. To właśnie w tej sztuce młodzi mieszkańcy Sejn wymieniają się z publicznością urywkami niezwykle barwnych dziejów miasta. Jest litewskie wesele, jak i przeprowadzanie gęsi nocą przez granicę – „na handel”. Wielogłosowość jest znakiem szczególnym „Kronik”.

Spektakl, który odbył się w Białej Synagodze w ramach wydarzenia jubileuszowego „Pogranicza”, wywołał pewną refleksję u autorki scenariusza i reżyser. – Ta opowieść ma już kilkanaście lat. I po tych kilkunastu latach zdałam sobie sprawę, że zostaliśmy sami – podkreśliła Bożena Szroeder, która do tej pory pamięta przedstawienia z udziałem jednej z żyjących wciąż mieszkanek Sejn. Wspomniana już pani Stanisława w trakcie spektaklu przytakiwała kwestiom wypowiadanym przez młodych aktorów, a podczas braw jako pierwsza kłaniała się ze swojego miejsca zgromadzonej publiczności.

Spektakl ma długą historię, jednak przedstawicieli starszego pokolenia, pamiętających dawne czasy, jest już coraz mniej. Premiera „Kronik sejneńskich” odbyła się w 1999 roku. Od tamtego czasu kilka pokoleń młodzieży zdążyło opowiedzieć historię Cyganki, wcielić się w rolę Racheli czy też latarnika gaszącego lampy na ulicach z domami „zbudowanymi” z gliny przez dzieci.

Więcej informacji o spektaklu i jego historii można znaleźć na stronie: http://pogranicze.sejny.pl/pracownia_kronik_sejnenskich,103.html

3 KOMENTARZE

  1. […] 5,7 i 8 lipca to trzy ostatnie dni, podczas których obejrzeć można spektakl „Kroniki sejneńskie”. Kto pasjonuje się historią, dokumentacją wspomnień pokoleń i potrafi docenić wartość sztuki, która wystawiana była m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu w 2002 roku oraz w Bośni, na Litwie, w Niemczech i Danii, tej propozycji nie powinien pominąć. Więcej o „Kronikach” w artykule: „Kroniki sejneńskie – historia miasta zaklęta w spektaklu” – http://www.niebywalesuwalki.pl/11438/ […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...