Reklama

Mamy kolekcję, której można pozazdrościć

Data:

- Reklama -

Ekspozycje znajdujące się w zasobach Muzeum Okręgowego w Suwałkach zostały wzbogacone o dar kolekcjonerki z Monachium. Barbara Lewkowicz przekazała placówce archiwalia i szkice autorstwa Romana Kochanowskiego.

To aż 68 eksponatów, które była dziennikarka radia „Wolna Europa” przekazała do Suwałk ze swojej bogatej kolekcji. Barbara Lewkowicz od lat współpracuje z Muzeum Okręgowym i wie, co znajduje się w jego zbiorach. Dary otrzymane od monachijskiej kolekcjonerki można podzielić na część malarską i archiwalną. W tej ostatniej znajdują się prawdziwe „skarby”, dzięki którym idea stworzenia w Suwałkach centrum badań nad sztuką monachijską staje się coraz bardziej realna.

Z darów cieszy się niezwykle Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach. W przekazanej kolekcji znajduje się m.in. szkicownik, ale też korespondencja Kochanowskiego z Alfredem Wieruszem-Kowalskim oraz obrazy. Mimo że dary mogą wydawać się mniej efektowne niż malarstwo, ich wartość docenią historycy sztuki. – Szkicownik jest niezwykle cenny przy badaniu twórczości malarza. Widać w nim warsztat i naturę artysty – przekonuje Eliza Ptaszyńska.

Interesująca jest także korespondencja Romana Kochanowskiego prowadzona z innym XIX-wiecznym malarzem – Alfredem Wieruszem-Kowalskim, który w Muzeum Okręgowym w Suwałkach zajmuje szczególne miejsce. Wśród listów od Wierusza znajduje się jeden z ostatnich, napisanych w szpitalu, krótko przed śmiercią artysty.

Roman Kochanowski to jeden z tych malarzy, którzy wciąż czekają na odkrycie. Tak samo jak epoka, w której tworzył. – Secesja była do niedawna wyklętym kierunkiem, który staje się modny. Od kilku lat nie słabnie zainteresowanie art deco. Sztuka XIX wieku czeka na dowartościowanie – sądzi Eliza Ptaszyńska.

Część darów Barbary Lewkowicz zostanie zaprezentowana podczas Nocy Muzeów – 19 maja. Warto sprawdzić, co jeszcze znajduje się w programie wydarzenia – http://www.niebywalesuwalki.pl/wydarzenie/noc-muzeow-w-suwalkach-suwalczanki-historie-opowiedziane-szeptem-zachwytu/

Roman Kochanowski był malarzem, z którym historia obeszła się brutalnie. XIX wiek był dla niego łaskawy. W XX wieku jego realistyczne malarstwo zaczęło tracić popularność, jego obrazy coraz rzadziej trafiały do Polski. Od 1933 roku nie miał prawa wystawiać prac w Niemczech, gdzie mieszkał. Kolejnym ciosem był zakaz sprzedaży jego obrazów. Pierwszą monograficzną wystawę Kochanowskiego zorganizowano w Polsce 64 lata po jego śmierci – w 2009 roku. W tym samym roku Muzeum Okręgowe w Suwałkach – dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nabyło 1948 fotografii, 15 prac olejnych (obrazy na deskach, malowana paleta), 28 drzeworytów, 12 litografii i 3 teki litograficzne, 16 dużych reprodukcji malarstwa wykonanych drukami szlachetnymi, 3 staloryty, 2 płytki miedziorytnicze wraz z odbitkami przedstawiającymi pejzaże Romana Kochanowskiego, 2 publikacje książkowe, 6 negatywów szklanych oraz liczne druki i materiały pomocnicze w pracowni XIX wiecznego malarza.

Twórczości monachijczyków zostanie poświęcona publikacja „Ateny nad Izarą”. Jej przygotowanie dobiega końca. Jak zapowiada Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach – będzie to zbiór artykułów autorstwa specjalistów zajmujących się sztuką monachijską.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Terytorialsi, leśnicy i strażacy szkolili się wspólnie na Suwalszczyźnie

Gdy służby łączą siły, powstają wartościowe projekty. Na podstawie...

Trwa montaż tężni solankowej na suwalskich bulwarach

Ta inwestycja, wybrana w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski...

Inwestycje w zdrowie: Blisko 5 mln zł na poprawę warunków medycznych

Te fundusze mają być wykorzystane na modernizację pomieszczeń, zakup...