Reklama
- Reklama -

Między Królestwem Smoka a Krasnogrudą

Majowe wieczory w „Pograniczu” to okazja do spotkań z ciekawymi ludźmi, którzy snują opowieści o ideach i zrealizowanych inicjatywach. Fascynującą historię przedstawiła w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej Kunzang Choden z Bhutanu, która w motywie odrodzenia miejsca odnalazła nić łączącą dzieje klasztoru Ogyen Choling i dworu w Krasnogrudzie.

Kto oglądał „Małego Buddę” w reżyserii Bernardo Bertolucciego na pewno od razu przypomni sobie sceny filmowe z Bhutanu. Z tego właśnie kraju pochodzi Kunzang Choden – bhutańska księżniczka i pisarka. Jest pierwszą Bhutanką, która opublikowała powieść w języku angielskim, wydała również bajki i zbiory opowieści ludowych Bhutanu. Zajmuje ją sytuacja kobiet w tym dalekim kraju. – Nie ma u nas różnic, ale ja, jako kobieta wiem, że jest jednak inaczej. Wierzyliśmy w to, co nam mówiono, a mówiono ze kobiety są gorsze.

Spotkanie z Kunzang Choden było kolejną już dyskusją w ramach Wieczorów z Mistrzem w „Pograniczu”. Mistrz, a raczej mistrzyni tym razem przybyła dalekiego kraju, położonego między Chinami a Indiami. Mówiła o lękach i trudnościach związanych z życiem w kraju-buforze, który rozdziela dwa giganty. 700-tysięczna populacja Bhutanu to w większości wyznawcy buddyzmu tantrycznego. – Co możemy robić? Modlimy się nie tylko o siebie, ale i o wszystkie istoty na świecie. Najważniejsze, by każdy był zadowolony – podkreśliła księżniczka, opisując Bhutan jako kraj promujący szczęście.

Tematem jej prezentacji było nie tylko położenie i sytuacja geopolityczna kraju. Kunzang Choden opowiadała o historii i zmianach, często dramatycznych, które przyniósł XX wiek. Wtedy to kraj otworzył się na Indie, ludzie z analfabetów i poddanych przemienili się w obywateli demokratycznego kraju. W jednej chwili państwo, w którym w klasztorach buduje się specjalne domy dla duchów będących gospodarzami tamtych miejsc, musiało stać się w miarę nowoczesne.

Miejsce urodzenia Kunzang Choden – Ogyen Choling przez setki lat i wiele pokoleń było klasztorem, pustelnią, dworem i pałacem. Teraz jest muzeum i zarazem obsesją pisarki. Budynki liczące ponad 100 lat, odbudowane przez pradziadka Choden po wielkim trzęsieniu ziemi, zostały otwarte dla turystów. Choć zbudowane zgodnie z dawnymi zasadami, bez projektu, bez użycia gwoździ ani innych metalowych elementów, stały się znakiem współczesności. W bibliotece klasztoru znajdują się obecnie zdigitalizowane zbiory rzadkich ksiąg, a pamiątki rodzinne stały się muzealnymi eksponatami.

Kunzang Choden, która w Bhutanie gościła Krzysztofa Czyżewskiego z „Pogranicza” mówiła także o powiązaniach Ogyen Choling i Krasnogrudy. – Słowa Miłosza o upadku dworu w Krasnogrudzie bardzo przypominają mi moją własną historię – dodała.

W Bhutanie wciąż zachodzą zmiany. W Krasnogrudzie nowe życie dworu widać w funkcjonowaniu Międzynarodowego Centrum Dialogu.

W ostatnim spotkaniu z mistrzem, które odbędzie się w sobotę – 5 maja o godz. 13.00 w Białej Synagodze, weźmie udział Tadeusz Mazowiecki. Temu wydarzeniu towarzyszyć będą: projekty wystawy dedykowanej „Pograniczu” autorstwa Leona Tarasewicza (Sejny), retrospektywna wystawa plakatów z archiwum „Pogranicza” (Sejny), wystawa fotografii z działalności „Pogranicza” (Sejny), wystawa „Szukanie ojczyzny. Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza” (Krasnogruda) oraz wystawa prac Wiesława Szumińskiego „rzeczy pierwsze rzeczy najmniejsze”.

Fot. Niebywałe Suwałki, Marcin Marczak – www.photomim.com

Zdjęcia klasztoru pochodzą ze strony – www.oling.bt

Najnowsze artykuły

Here. Poza czasem – opowieść o ludzkim losie w Cinema Lumiere (bilety)

Już od 27 grudnia 2024 roku w Cinema Lumiere...

„Cicho…sza…” w drodze już na półmetku

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jest na...

Petycja „TAK dla przywrócenia PKS Suwałki” złożona w Urzędzie Marszałkowskim

Prawie 3,5 tys. osób jest na „TAK dla przywrócenia...

Mikołajkowa inicjatywa projektu „Happy Time”

Grupa pełnych pasji i energii dziewcząt z Zespołu Szkół...

Trzy nagrody dla Rossmanna

W ostatnim czasie Rossmann otrzymał trzy prestiżowe nagrody. Firmie...

Punkt po dobrej walce. Ślepsk Malow Suwałki – Projekt Warszawa 2:3

Wprawdzie nie udało się suwalskim siatkarzom przedłużyć pasma wygranych...
Reklama

Pozostałe artykuły

Here. Poza czasem – opowieść o ludzkim losie w Cinema Lumiere (bilety)

Już od 27 grudnia 2024 roku w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie można zobaczyć film, na który czekali miłośnicy kina na całym świecie. "Here....

„Cicho…sza…” w drodze już na półmetku

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jest na półmetku realizacji projektu „Cicho…sza…” w drodze skierowanego do rodzin, a także do dzieci ze spektrum...

Punkt po dobrej walce. Ślepsk Malow Suwałki – Projekt Warszawa 2:3

Wprawdzie nie udało się suwalskim siatkarzom przedłużyć pasma wygranych meczów, jednak przed sobotnim (7 grudnia) starciem z drużyną z Warszawy gospodarze nie byli faworytami,...