Ameryka na wyciągnięcie ręki

2
65
Ameryka na wyciągnięcie ręki Niebywałe Suwałki 15

To nie mrzonki, to projekt „america@your library”, dzięki któremu w suwalskiej bibliotece pojawiły się nowe wydawnictwa w języku angielskim, a czytelnicy zyskali możliwość czerpania wiedzy z nieograniczonego źródła informacji – 30 baz danych. Jak powiedziała podczas inauguracji programu Lisa Helling, radca ds. prasy i kultury Ambasady USA – demokrację tworzą w pełni poinformowani obywatele.

Nie jest za późno, by taką postawę kształcić, by budować w sobie ciekawość świata i zrozumienie dla wielu współczesnych problemów. Informacje na temat Stanów Zjednoczonych – ich kultury, historii, wydarzeń są dostępne od dziś nawet dla najbardziej wymagających czytelników. „Kombajn wiedzy”, którym jest kilkadziesiąt komercyjnych baz danych, został zaopatrzony również w informacje o innych krajach. Wraz z „Ameryką w twojej bibliotece” w Suwałkach pojawiły się publikacje papierowe, materiały dla nauczycieli języka angielskiego, ale także narzędzie wykorzystujące technologię, dzięki której wystawy i prelekcje odbywające się nawet setki kilometrów od naszego miasta, staną się dostępne.

Lisa Helling, która podpisała umowę z Marią Kołodziejską, dyrektor Biblioteki Publicznej w Suwałkach, uważa, że ten program odpowiada na rosnące potrzeby czytelników. O dostępie do tylu baz danych wiele polskich bibliotek może tylko pomarzyć. Program realizowany jest wyłącznie w wybranych placówkach na terenie kraju. Jak to się stało, że „america@your library” jest i u nas? Maria Kołodziejska podkreśla, że zazwyczaj wybierane są miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców. – Nam udało się zakwalifikować. Mamy tu bibliotekarzy o odpowiednich kwalifikacjach – tłumaczy dyrektor. Opiekę nad zdigitalizowaną „Ameryką” sprawować będą w Suwałkach Edyta Krzyżanowska i Jolanta Malinowska.

Projekt ten daje niemal nieograniczone możliwości – dostęp do artykułów, do książek, filmów, raportów z posiedzeń Kongresu, materiałów do nauki języka angielskiego, skryptów dla nauczycieli i wielu innych. Z baz korzystać może każdy. Są tam nawet przestrzenie zaprojektowane z myślą o najmłodszych. Kolorowe książki elektroniczne, zaopatrzone w lektora, dzięki którym dziecko uczy się języka angielskiego, to jedna z bardziej podstawowych opcji pakietu.

Możliwości wykorzystania baz danych jest wiele. Mając odpowiednie narzędzia, można przystąpić do budowy społeczeństwa informacyjnego. Według danych przytoczonych przez Jacka Wojnarowskiego z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – w Polsce 10 mln osób nie korzysta z sieci. Są to głównie osoby starsze. Dostęp do Internetu nie jest powszechny również w małych miejscowościach. „Okien na świat” na szczęście powstaje coraz więcej. A co istotne – informacji z baz komercyjnych nie można znaleźć w Google. Ogromne archiwa, niektóre nawet z lat 20. XX wieku, to dopiero początek korytarzy w labiryncie wiedzy udostępnionej w Bibliotece Publicznej. Warto sprawdzić, co kryją pozostałe. Eksploracja świata odbywać się będzie przy dwóch stanowiskach komputerowych w czytelni dla dzieci i młodzieży (parter).

Uroczystości otwarcia centrum programu w Suwałkach towarzyszył koncert Suwałki Gospel Choir. Ambasador USA co prawda usłyszeć go nie mógł, ponieważ był nieobecny, ale – jako zadeklarowany zwolennik technologii – przesłał uczestnikom spotkania wirtualne pozdrowienia na wcześniej nagranym filmie.

Fot. Niebywałe Suwałki

2 KOMENTARZE

  1. Wielkie dzięki za aktualny tekst na temat Ameryka. Przeczytałam go z wielką przyjemnością. Serdecznie pozdrawiam, Alwinlin.

  2. Fajna sprawa:) szkoda tylko,że inne media i portale internetowe nie nagłośniły sprawy. Takie rzeczy nie dzieją się w Suwałkach każdego dnia więc może warto jednak więcej o tym pisać…

Leave a Reply