Na zachód marsz

0
32
Sztuka była na Południu Niebywałe Suwałki 32

7. Suwalskie Teatr-Akcje będą w tym roku najtańszym międzynarodowym festiwalem – żartują organizatorzy. To jednak trochę śmiech przez łzy. Wydarzenie, które przez lata gromadziło publiczność i artystów, wciąż nie może zdobyć w naszym mieście należnej mu pozycji. Mimo niewielkiego budżetu, program urozmaicą grupy teatralne z zagranicy.

Dotychczasowe edycje “teatr-akcyjnego” festiwalu były okazją do spotkań z artystami docenianymi nie tylko w Polsce. Dzięki grupie zapaleńców – członków Stowarzyszenie „Nie Po Drodze” oraz osób związanych z Teatrem Form Czarno-Białych „Plama” – w krajobrazie kulturalnym miasta pojawiło się coś nowego, coś bajecznie kolorowego. Alternatywni twórcy, teatry sceniczne i uliczne przestały omijać Suwałki.

W ciągu tych kilku lat organizatorzy „Teatr-Akcji” sprowadzili do miasta m.in. Teatr Biuro Podróży, Grupę Teatralną Prefabrykaty, Teatr Republika Usta-Usta, Teatr Węgajty, Teatr Ósmego Dnia, Sylwię Hanff, Teatr Novogo Fronta. Lista artystów jest o wiele dłuższa, nie sposób wymienić ich wszystkich. Warto wspomnieć jednak, że oprócz spektakli, „Teatr-Akcje” zachęcają do obcowania z kulturą za pomocą warsztatów i koncertów. A te – bywały nadzwyczajne. Podczas ostatniej edycji festiwalu na scenie przy ulicy Sejneńskiej – w zamkniętej już siedzibie „Nie Po Drodze” – zagrał zespół Dubioza Kolektiv, którego album z 2011 roku wyróżniły m.in. „Time Magazine” i BBC.

To było, a co będzie? „Teatr-Akcje” podróż „na zachód” planują w terminie 29 lipca – 6 sierpnia. Tym razem w programie festiwalu znalazły się warsztaty teatralne z instruktorami z Niemiec, spotkanie z międzynarodową grupą performerów z Niemiec, Polski i Argentyny, plenerowy spektakl w technice podwodnego teatru lalek, spektakl suwalskiego Teatru Form Czarno-Białych “Plamaprogramie ” i całkiem sporo innych atrakcji – zapowiadają organizatorzy. Dodatkowym powodem, by otrzeć łezkę wzruszenia i spojrzeć w przeszłość jest jubileusz „Nie Po Drodze”. To w końcu 10 lat w działaniu.

Program 7. Suwalskich Teatr-Akcji 2012 – na zachód na naszej stronie: http://www.niebywalesuwalki.pl/wydarzenie/7-suwalskie-teatr-akcje-2012-na-zachod/

Fot. Koncert Dubioza Kolektiv – Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl oraz spektakl Teatru Novogo Fronta – Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz