Reklama

Reinkarnacja lnianych koszuli – ludowość inspiruje Litwinów

Data:

- Reklama -

Łączenie tradycji z nowoczesnością nie jest nową ideą. Skoro motyw polskiej wycinanki był w logo Euro 2012, na Expo w Szanghaju, a nawet na sukni naszej byłej Miss, nie powinno dziwić, że na Podhalu niepodzielnie rządzi Aneta Larysa Knap, która zdobyła rynek etnodizajnem spod znaku kierpców na obcasach. A jak ludowość inspiruje Litwinów? Jeden z projektów prezentowany jest w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Wystawa „… I po ponad stuleciu błyszczy w ciemności” nie jest wytworem pomysłowego projektanta. Nie znajdzie się na niej „kosmopolityczno-regionalnych prób w dziedzinie tworzenia litewskiej mody etnicznej”. Nie znaczy to, że takie nie są podejmowane. Autorka wystawy – Gintarė Markevičienė tłumaczy, że zazwyczaj kończą się one łączeniem elementów z zupełnie innych regionów. Z autentycznością mają więc niewiele wspólnego.

Ekspozycja, która przywędrowała do Suwałk z Muzeum Krajoznawczego w Olicie, to przykład zintegrowanego działania tamtejszych muzealników i uczennic litewskiej Szkoły Zawodowej Rękodzieła Artystycznego. Hafty i wykroje prezentowane w dawnej resursie pochodzą ze zbiorów placówki w Olicie, a niektóre są dziełem rąk młodych dziewcząt, które mozolną pracą odtworzyły niegdyś noszone stroje. W ich przypadku można mówić o „improwizacjach”. Ręcznie wykonane kopie koszul wyszły spod igły Laimy Bogdanavičienė.

Jak zauważa Gintarė Markevičienė motywem przewodnim wystawy jest liczba 3. W sali muzealnej zobaczyć można bowiem 3 oryginały, 3 kopie wykonane z niezwykłą starannością oraz relacją szwów, detali i elementów dekoracyjnych, a także 3 stylizacje odzieży.

Wystawa prezentowana była w czasie Nocy Muzeów na Litwie. XX-wieczne dzukijskie koszule można było wtedy przymierzyć, a nawet spróbować swoich sił w trudnej sztuce ręcznego szycia. Perfekcyjne i mniej perfekcyjne panie domu być może zainteresuje możliwość pożyczenia z suwalskiego muzeum wykrojów do uszycia koszul (dostępne są różne rozmiary).

Ekspozycje Muzeum Okręgowego w Suwałkach udostępniane są zwiedzającym od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 9.00 – 17.00. Oprócz „wystawy odzieżowej” w budynku znajdują się ekspozycje: „We włości księcia Šjurpy. 30 lat badań archeologicznych w Szurpiłach” oraz „Odkrywanie. Sztuka polska i europejska”, na którą składa się ponad sto pięćdziesiąt dzieł m.in. Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Zygmunta Ajdukiewicza, Antoniego Piotrowskiego, Józefa Rapackiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Nikifora.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Terytorialsi, leśnicy i strażacy szkolili się wspólnie na Suwalszczyźnie

Gdy służby łączą siły, powstają wartościowe projekty. Na podstawie...

Trwa montaż tężni solankowej na suwalskich bulwarach

Ta inwestycja, wybrana w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski...

Inwestycje w zdrowie: Blisko 5 mln zł na poprawę warunków medycznych

Te fundusze mają być wykorzystane na modernizację pomieszczeń, zakup...